Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
április 27. szombat, Zita

Folytatódik az átfogó egészségvédelmi szűrőprogram

Újbuda   |   2016, március 17 - 11:12
Nyomtatóbarát változatSend by email

Idén is elindul az országjáró szűrőkamion a "Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja 2010-2020" keretében. Az országjárás során kétszáz helyszínen tartanak vizsgálatokat.

A szűrőprogram célja változatlan, továbbra is lehetőséget kíván biztosítani a lakosságnak kortól, lakhelytől és foglalkozástól függetlenül a szűréseken való részvételre, hiszen nagyon fontos, hogy az emberek minél hamarabb szembesüljenek egészségi állapotukkal, és ha kell, változtassanak az életmódjukon.
Az elmúlt hat évben több mint ezer helyszínen, négymilliónál is több vizsgálatot végeztek a speciális szűrőállomáson megjelent több százezer embernél. Az eddigi vizsgálatok statisztikáiból kiderült, hogy a nők 68, míg a férfiak 55 százaléka jár rendszeres szűrővizsgálatra. Ugyanakkor az is kiderült, hogy a megkérdezettek mintegy 13-35 százaléka még sosem vette igénybe a laboratóriumi, vagy a szakorvosi szolgáltatást.
A daganatos megbetegedések a lakosság 43 százalékát, az anyagcsere betegségek pedig 39 százalékát érintik. A középkorúak esetében a vastagbéldaganat rizikó tesztjének eredménye 20 százalékuknál mutatott jelentős kockázatot. A szívinfarktus és a szélütés egyik legfontosabb rizikófaktora a magasvérnyomás, a nők 22,46 százaléka, illetve a férfiak 22,7 százaléka tudott arról, hogy magas vérnyomás betegségben szenved, ugyanakkor 5,9 százalék, illetve 5 százalék volt az ismert cukorbetegek aránya.
A rizikó felmérési kérdőív kitöltése során az is kiderült, hogy a szűrésen résztvevők valamivel több, mint 20 százaléka dohányzik. A válaszok alapján kiderült az is, hogy a megkérdezettek 80 százaléka nem is gondol arra, hogy letegye a cigarettát. Ismertté vált az is, hogy egyre többen érzik fontosnak a rendszeres testmozgást, a férfiak közel 60, a nők mintegy 50 százaléka iktatja be a sporttevékenységet napi szinten életébe.

MTI