Újbudai Polgármesteri Hivatal Bocskai úti épületének reprezentatív főbejárata ötletpályázat
2025. március 21.
Tisztelt Érdeklődők! A Kiíró által megválaszolt kérdések és a kiegészítő mellékletek az oldal alján találhatók. |
Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzata nyílt ötletpályázatot hirdet az Újbudai Polgármesteri Hivatal Bocskai úti épületének reprezentatív főbejárata tárgyában. A pályázat célja az épület főbejárata mellett a homlokzaton elhelyezett alkotás megtervezése a pályázati kiírásban megfogalmazott irányelvek szerint.
A helyszín bemutatása
A jelenleg az Újbudai Polgármesteri Hivatalnak helyet adó épület 1942-ben Goszleth Lajos és Frank Ágoston tervei alapján készült, eredetileg a Központi Statisztikai Hivatal intézményének befogadására. A kőburkolatú, letisztult formavilágú épület a magyar építőművészet funkcionalista jelképévé lépett elő a maga korában. A XI. kerületi polgármesteri hivatal az 1970-es években vette használatba az épületet, ezt követően több ütemben bővítették az épületet a megnövekedett helyigény miatt, a kilencvenes években üveghíddal és felvonóval kötötték össze a Zsombolyai utcai új önkormányzati épületszárnnyal.
Archív felvételek alapján az épület homlokzatát valaha egységesen táblás kőburkolat és terméskő lábazat borította. Szomor László 1941-ben nyerte meg a Statisztikai Hivatal főhomlokzatán felállítandó domborműre kiírt pályázatot. A Tér és Forma 1928-1948 között megjelenő magyar építészeti folyóiratban közölt fotókon látható a főbejárat melletti nagyméretű dombormű, Szomor László alkotása. Felülete kb. 20 m2 volt, a főbejárat méretéhez illeszkedve.
![]() |
![]() |
Főhomlokzat domborművel (forrás: Tér és Forma, 1943) |
A domborművet az idők során azonban elbontották. Helyén 2012-ben élő növényzettel kialakított zöldfalat létesített Újbuda Önkormányzata. A homlokzat szigetelési problémái miatt azonban 2019-ben megszüntették a zöldfalat.
![]() |
Egykori zöldfal (forrás: Köztérkép, Göröntsér Vera fotója, 2016.) |
![]() |
A Bocskai úti épület energetikai korszerűsítése és homlokzatrekonstrukciója 2024 nyarán kezdődött meg. A homlokzatrekonstrukció célja az épület eredeti építészeti karakterének helyreállítása, korszerű anyagokkal és technológiákkal hőszigetelt épületburok kialakítása. A tervezett kőburkolat beige színű, süttői „travertin al verso” szálában vágott, tömített, 220-ig csiszolt mészkőlap burkolat. A főbejárat jobb oldalán nagyméretű, kőbe vésett „XI. kerület” felirat kialakítása tervezett. Fotó az eredeti és a tervezett mészkőlapokról (forrás: Studio KRAFT) |
![]() |
Látványterv a tervezett homlokzati kialakításról (forrás: Studio KRAFT) |
Újbuda Önkormányzata az alábbiakban leírtakkal kívánja segíteni a pályázókat az alkotó gondolkodásban. A tervezett alkotással kapcsolatos legfőbb elvárás, hogy az épület jelenlegi közigazgatási funkciójához, a benne dolgozók közszolgálati elhivatottságához illeszkedő köztéri alkotás legyen, amely megteremti a megérkezés ünnepélyességét, és kapcsolatot tud teremteni a látogatókkal, a fiatalabb és idősebb generációkkal egyaránt.
Általános követelmények:
-
A Pályázat fontos szempontja, hogy olyan alkotással gazdagodjon Budapest, és benne Újbuda köztéri műalkotásainak összessége, amely a történet, az elhelyezkedés, a funkció és a szellemiség komplexitását arányosan, színvonalas képzőművészeti eszközökkel jeleníti meg.
-
Kiíró sem az alkotás karakterére, sem a választott technológiákra vonatkozóan nem tesz megkötést, de elvárja mindezek korszerűségét. Az anyaggal kapcsolatban kikötés, hogy legyen az állandóság igényének és a köztéri funkciónak megfelelő.
-
Kiíró olyan ötleteket vár, amelyek a gyakorlatban megvalósíthatók, ár-érték arány tekintetében nem elrugaszkodottak, és a megvalósítás technológiai feltételei adottak.
-
A Pályázat nem köti ki a pontos művészeti ágat, de kerüli a monumentalitást, emellett az újszerűséget, a városképhez és környezethez való illeszkedést várja el. Az alkotás elhelyezésére szolgáló felület pontos elhelyezkedését, méretezését a pályázat 1. számú melléklete tartalmazza. Pályázónak ezen a kijelölt felületen kell elhelyeznie tervezett alkotását.
-
Mindezeken túl az alkotásnak meg kell felelnie a 21. századi elvárásoknak.
-
Kiíró olyan pályaművet vár, mely alkalmas arra, hogy a városrész és a hivatali épületegyüttes karakterformáló, emblematikus pontjává váljon.
-
A pályamű bekerülési költsége (tervezéssel együtt) nem haladhatja meg a bruttó 60 millió forintot.
A PÁLYÁZAT ALAPADATAI
1. Kiíró hivatalos megnevezése és címe
A pályázat kiírója Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzata (Újbuda Önkormányzata vagy Kiíró).
Címe: 1113 Budapest, Bocskai út 39-41.
E-mail cím: hivatal@ujbuda.hu
2. Kapcsolat
A Pályázók és a Kiíró közötti kapcsolattartás és információcsere a Pályázat e-mail címén és honlapján keresztül történik.
A Pályázat honlapja: ujbuda.hu/bocskai-otletpalyazat
A Pályázat e-mail elérhetősége: bocskai@ujbuda.hu
3. A Pályázat formája, jellege
A Pályázati eljárás formája: nyílt ötletpályázat.
A Pályázat jellege: titkos.
Nyilvános bemutatásra kerülnek a díjazásban részesített pályázatok, és azok a nem díjazott művek, melyek nyilvánosságra hozatalához a Pályázó hozzájárult.
A pályázók személye a bírálati folyamat során titkos.
A Pályázat lebonyolítása jelen Kiírás és Dokumentáció előírásai szerint történik.
4. A Pályázat időbeli lefolyása, tervezett mérföldkövek
A Pályázat tervezett mérföldkövei a következők:
5. A Pályázaton való részvétel feltételei
A Kiíró célja, hogy szakmabeli megkötés nélkül szólítsa meg a kreatív és elkötelezett alkotókat (a továbbiakban: Pályázó). A Kiíró olyan pályázókat vár,
-
akik a jelen kiírásban meghirdetett feladattal azonosulni tudnak,
-
akik a pályázat benyújtásával a pályázati kiírás feltételeit magukra nézve kötelezőnek fogadják el.
Nem indulhat a Pályázaton sem egyénileg, sem alkotócsoportban az a személy, aki a bírálatban, döntésben, illetve előkészítésben részt vesz, ilyen személy hozzátartozója, vagy aki a pályázati kiíró szervezettel, vagy ezen intézmények bármelyikének részvételével működő gazdálkodó szervezettel áll munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban, ezekben a szervezetekben tulajdoni részesedéssel rendelkezik.
A Pályázaton a Pályázó csak egy pályaművel vehet részt.
6. A Pályázatból való kizárás
A Bírálóbizottság a Pályázót a Pályázatból kizárja a következő esetekben:
-
ha beadási határidő után érkezik be a pályaműve,
-
ha a benyújtott pályamű sérti a titkosságot,
-
ha a Kiírásban és Dokumentációban meghatározott tartalmi követelményeket – figyelembe véve a Dokumentáció II.4. pontját – nem teljesíti a Pályázó pályaműve,
-
ha a Pályázó hamis adatot szolgáltat.
A Kiíró felhívja a Pályázók figyelmét, hogy a Pályázat során hiánypótlásra nincs lehetőség.
A Bírálóbizottság kizárhatja a bírálatból a formai követelményeket nem teljesítő pályaművet, amennyiben a formai hiba a pályamű értékelését ellehetetleníti. Amennyiben az elektronikusan és papír alapon benyújtott pályaművek között eltérés van, Kiíró formai hibának tekinti és az elektronikusan beadott pályaművet tekinti a bírálat és értékelés során irányadónak.
7. A Bírálóbizottság összetétele és munkája
A Bírálóbizottság döntéseit egyszerű szótöbbséggel hozza, munkájáról folyamatos jegyzőkönyv készül. A Bírálóbizottság határozatképességéhez a szavazásra jogosultak kétharmadának jelenléte szükséges. A Bírálóbizottság döntése végleges, a Kiíró attól nem térhet el. A Bírálóbizottság munkája nem nyilvános.
8. A pályaművek díjazása
Díjazásra rendelkezésre álló keret összesen (bruttó): | 2.000.000,- Ft |
A díj legnagyobb összege (bruttó): | 1.000.000,- Ft |
A díjazás legkisebb összege (bruttó): | 400.000,- Ft |
A Bírálóbizottság a beérkezett pályaműveket a II.8. pontban meghatározott szempontok alapján értékeli. Csak a díjazott pályaművek kerülnek meghatározásra, a többi pályaművet a Bírálóbizottság nem rangsorolja.
A díjak bruttó összegek, melyek mind ÁFÁ-t mind az egyéb fizetendő adókat tartalmazzák és adóköteles bevételek. A díjak minden esetben megfelelően kiállított számla vagy egyéb számviteli bizonylat ellenében kerül kifizetésre.
A Bírálóbizottság a teljes díjazásra szánt összeg kiosztására tesz javaslatot, kivéve, ha eredménytelennek minősíti a Pályázatot. Abban az esetben, ha a Pályázatra benyújtott pályaművek hasznosíthatóságát a Bírálóbizottság nem tartja megfelelőnek, a díjazásra fordított összeg csökkentését javasolhatja. Kiíró a Pályázóknak a pályaművek elkészítésével és benyújtásával kapcsolatos költségeiket nem téríti meg.
A díjazott pályaművek a Kiíró tulajdonába kerülnek, aki a pályázati díjazáson felüli további ellenszolgáltatás nélkül azokat felhasználhatja a szerzői jogi védelemre vonatkozó előírások betartásával. A díjazott pályaművek szerzői a pályamű beadásával a szerzői műre vonatkozó, korlátlan, kizárólagos, minden, az átdolgozás jogát is magában foglaló, felhasználási módra kiterjedő, harmadik személynek átadható, korlátlan területi felhasználási engedélyt megadják, a velük kötendő felhasználási szerződések részletes rendelkezései szerint. A hatályos jogszabályoknak megfelelően a Kiíró részben vagy egészben felhasználhatja a díjazott pályaműveket promóciós, reprodukciós és kiállítási célokra is. A Kiíró fenntartja a jogot, hogy a pályaműveket a szerzői jogok tiszteletben tartásával, az alkotók további javadalmazása nélkül, promóciós vagy kiállítási célokkal sokszorosítsa, feltüntetve a pályamű alkotóit.
9. Dokumentáció elérhetősége
A teljes Dokumentáció ingyenesen letölthető:
Pályázati Kiírás
1.sz. melléklet: Helyszín bemutatása
2.sz. melléklet: Pályázói nyilatkozat
3.sz. melléklet: Pályázói adatlap
A letöltött dokumentumok kizárólag a pályamű készítésére, a Pályázat során használhatóak fel.
10. A Pályázat nyelve
Magyar.
A benyújtásra vonatkozó tartalmi és formai követelményeket a Pályázati Kiírás tartalmazza!
BEÉRKEZETT KÉRDÉSEK ÉS VÁLASZOK
A pályázati kiírás értelmében a határidőre beérkezett kérdések kapcsán a Kiíró a következő válaszokat adja (2025. március 21.):
Sorszám | Kérdés | Válasz |
1. | A kiírásban egyáltalán nem írnak a győztes pályázat további sorsáról, mi lesz a megvalósítással, arra új pályázatot írnak ki? | Az ötletpályázat célja a tervezési feladatok koncepciójának szakmai megalapozása, az igények előzetes tisztázása, a tervkoncepció előkészítése, ezzel együtt a pályázati eljárásnak nem célja tervezési szolgáltatás megrendelése. Kiíró a pályázat lebonyolítását követően dönt a megvalósításról. |
2. | A kiírásban nem esik szó a kivitelezőről, nyertes pályázat esetén, ha a tervező rendelkezik a megfelelő szakmai tudással elkészítheti a műalkotást? | Amennyiben a nyertes pályázat alkotója rendelkezik a megfelelő szakmai tudással, elkészítheti a műalkotást, ha a Kiíró dönt a megvalósításról. |
3. | Előfordulhat egy olyan lehetőség, hogy kiválasztottként nyerek bruttó 400 000 forintot, utána átdolgozza valaki a tervemet és azt valósítják meg? | Nem. Mivel a pályázat tárgya egyedi alkotás, az alkotója tervezi és valósítja meg, amennyiben rendelkezik a szükséges szakmai tudással, és a Kiíró dönt a megvalósításról. |
4. | A látványterveket külön egyesével kimentve/kinyomtatva is várják leadni, vagy elegendő csak a bemutató tablókon elhelyezni őket? | A látványterveket külön egyesével kimentve kell leadni az adathordozón, kinyomtatva csak a tablón kell megjeleníteni azokat. |
5. | Elérhető esetleg helyszínrajz az épület közvetlen környezetéről, valamint homlokzaton átmenő keresztmetszet, amiről leolvashatók a homlokzati rétegrend? Amennyiben igen, rendelkezésre bocsájthatók? A metszet az installáció rögzítéséhez szolgálna segítő információval, a helyszínrajz pedig a látványtervek kidolgozásához. | Kiíró közzéteszi a rendelkezésére álló releváns metszeteket, részlatrajzokat, illetve a tervezett magasfölszinti alaprajzot szerkeszthető (dwg) formátumban. |
6. | A homlokzat elé tervezett padról elérhető bármilyen többlet információ, pl. metszet, bármilyen részletrajz, látvány, stb.? A megtarthatóság eldöntéséhez lenne ez segítség. | A pad paraméterei: 2 cm vtg. ragasztott kőburkolattal ellátott pad, kibetonozott zsalukő szerkezettel, 574×45cm, H=40cm. |
7. | Milyen mélységű a tervezési terület az azt körbekeretező homlokzati elemhez képest (K1)? | 10 cm mélységű. A jelenlegi állapothoz képest a tervezett kiemelt keret a tervezési felületet szemből nézve felülről és balról határolja, a jobb oldalán nem lesz kiemelt keret. |
8. | Milyen mélységű a pad amit e fal elé tervezettnek tekinteni lehet? | A tervezett pad mélysége 45 cm. |
9. | Ezeknek a kérdéseknek jobb megértése érdekében segítségül szolgálna egy általános homlokzati metszet amelyen szerepel a háttérszerkezet, illetve a az előtte található járható felület. | Kiíró közzéteszi a rendelkezésére álló releváns metszeteket, részletrajzokat. |
10. | A pályázati kiírásban nincs feltüntetve, pontosan mivel, milyen formátumú anyaggal lehet részt venni (azaz mit várnak és mit bírál majd el a zsűri). Elegendő egy digitális anyagot elküldeni? Posztert vagy tablót kellene készíteni vagy netán elég egy kézbe kapott műszaki leírást küldeni? Esetleg egy makettet? | A pályázat honlapjáról letölthető a teljes pályázati kiírás, amelynek 11-14. oldalán találhatók a benyújtandó munkarészek, illetve a formai és tartalmi követelmények. |
11. | Továbbá titkosnak van feltüntetve a pályázat, azonban mi alapján lesz beazonosítható az alkotást és a hozzá tartozó nyilatkozatok? Lássuk el a pályázati anyagot jeligével vagy kóddal a későbbi azonosítást segítve? | A pályázati kiírás II.7. pontja szerint: "A pályaművet tartalmazó küldeményen, nyomtatott dokumentációban, elektronikus dokumentumon semmilyen titkosságot sértő felirat, jel, név, cégnév, beazonosíthatóságot elősegítő elem nem lehet. A pályaművet tartalmazó csomagot, az egyes munkarészeket névaláírással, jeligével, a szerzőkre utaló emblémával, jellel, pályázati azonosító számmal ellátni, vagy egyéb, a titkosságot sértő módon megjelölni nem szabad. A pályamű semmilyen, a szerzők vagy azok munkahelyére vonatkozó utalást nem tartalmazhat. A titkossági szabályokat megszegő pályaművet a Bírálóbizottság kizárja." A pályázati csomag átvételekor a Kiíró sorszámmal látja el a pályaművet, továbbá a nyilatkozatokat tartalmazó borítékot külön, elzárva kezeli, így a titkosság nem sérül a bírálat során. Kiíró az alábbi csomagolási módot javasolja: A nyilatkozat és az adatlap kerüljön 1 db zárt borítékba. A tabló(ka)t csomagolópapírral kérjük becsomagolni, és ebbe a csomagba kerüljön bele a zárt boríték és a digitális adathordozó is, így az egyes munkarészek nem fognak elkeveredni. |