A szélütésre figyelmeztető jeleket érdemes eszünkbe vésni: átmeneti beszédmegértési- és szóformálási nehézség, látászavar, kettőslátás, látótérkiesés, féloldali végtaggyengeség, valamelyik arc- vagy testfél néhány percig tartó zsibbadása, szédülés, hirtelen fellépő eszméletvesztés…
November 9-én ismételten megrendezték a Stroke Napját a budai Allee Bevásárlóközpontban, ahol ingyenes vérnyomás-, vércukorszint-, koleszterinszint-, haskörfogat- és testsúlymérés, nyaki doppler vizsgálat, valamint tanácsadás várta az érdeklődőket. A késő délutánig tartó eseményen a neurológia legkiválóbb hazai szakértői osztották meg tudásukat a közönséggel, és az előadások szüneteiben is változatos programok várták az egészségükkel törődőket.
Lehetett találkozni olyan stroke-os betegekkel, akik jelenleg is komoly erőfeszítéseket tesznek azért, hogy legyőzzék a szélütés következményeit. A szervezők ezzel akarták felhívni a figyelmet a megelőzés fontosságára, illetve arra, hogy ha valaki a szélütés tüneteit észleli, azonnal tárcsázza a mentőket.
A túlélők 22 százaléka járásképtelen, többen kerekesszékbe is kerülnek. A stroke-betegek csaknem fele nem képes saját magáról gondoskodni, ugyanakkor ötödük komoly beszédzavarral küzd. A gyors segítségnyújtás lehetőséget biztosít arra, hogy ha megtörténik az életmentő vérrögoldás, a betegek akár tünetmentesen is gyógyulhatnak.
K.V.