Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 28. kedd, Károly, Karola

Sűrű meteorhullás lesz a következő néhány éjszaka

Újbuda   |   2015, augusztus 12 - 11:00Nyomtatóbarát változatSend by email

Megérkeztek a Perseidák, Szent Lőrinc könnyei az idén szinte holdmentes égen lesznek megfigyelhetők. Az ismert meterorrajok közül a Perseidák a legnagyobb sebességű, ezért igen látványos amikor a meteoritok a légkörbe érve hullócsillaggá válnak.

A leghíresebb meteorraj minden évben augusztus 12. körül „tetőzik”, de már napokkal korábban megkezdődik a csillaghullás. Idén augusztus 14-én lesz Újhold, és mivel már most is csak egy vékony sarló látszik a Holdból, a következő éjszakákon gyakorlatilag holdmentesen lehet megfigyelni a hullócsillagokat. Szakértők szerint este 9 órától érdemes nézni a csillaghullást, melynek látszólagos kiindulópontja, a Perseus csillagkép északkeleten, a Cassiopeia W alakja alatt lesz.

A szabad szemmel is jól látható égi jelenség már az időszámítás kezdete óta az augusztusi éjszakák egyik legnagyobb látványossága. Az Időkép szerint az első írott feljegyzés a rajról Kínából származik Kr. u. 36-ból. Már akkor több, mint 100 meteort említenek a hajnali égen. Az ezt követő századokban csak szórványos utalások vannak róla, annak ellenére, hogy ismert volt, hisz a népnyelv már ekkor is Szent Lőrinc könnyeiként említi. Az első pontosabb megfigyelést a rajjal kapcsolatban 1839-ben végezték, az ezt követő években már rendszeresen figyelték a Perseidák visszatérését. 1861 és 1863 között az aktivitása jelentősen megnőtt, az ezt követő évek megfigyelései alapján jöttek rá, hogy az 1962-ben felfedezett 109P/Swift-Tuttle üstökös gyakorlatilag azonos pályán mozog a Perseidákkal. Az üstökös keringési ideje meglehetősen nagy, több mint 130 év. Legutóbb 1992 őszén járt napközelben, ezért a 90-es évek első felében ismét jelentősen nőt a Perseidák aktivitása. Ez a raj 2008-ban is produkált egy váratlan kitörést, amikor is augusztus 13-án hajnalban pár óra alatt több száz szép Perseidát láthattak a szerencsések.

foto:NASA

"A 2015-ös maximum érdekesen alakulhat, hiszen a szokványos 13-i hajnali maximum mellett egyes szakcsillagászok 12-én kora estére is jeleznek előre egy maximumot, amikor is a Földet erősen megközelíti az 1862-ben itt járt üstökös akkor kidobott porcsomója. Ez azért bizonytalan előrejelzés, de ha bekövetkezik, akkor augusztus 12/13 éjszakáján az átlagosnál is szebb meteorhullásban lehet részünk" – írja az Időkép.

Az óbudai Polaris Csillagvizsgáló rendkívüli nyitva tartással várja az amatőrcsillagászokat és az érdeklődőket augusztus 12-én 21-24 óra között.

Újbuda