Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
december 23. hétfő, Viktória

Oregon: fogalom a MoMkultban

Újbuda   |   2015, október 25 - 08:00Nyomtatóbarát változatSend by email

November 9-én este 8 órától ad koncertet a MoM Kulturális Központban a kortárs dzsessz egyik legfontosabb zenekara, az Oregon. A zenekar, amely eddig 29 albumot jelentetett meg, hatással volt a hetvenes-nyolcvanas évek improvizatív zenéjére, a kortárs popra és a világzenére is. Egyedülálló hangszerelésű, tradicionális nyugati dzsesszt, indiai és keleti zenéket, folkot és fúziós dzsessz-rockot ötvöző zenei világa a mai napig élő forrása a zenekultúrának.

Az Oregont kezdetben Ralph Towner, Paul McCandless, Glen Moore és (az azóta balesetben elhunyt) Collin Walcott kvartettje alkotta. A gitáros Towner és a zongorán, bőgőn, hegedűn egyaránt kitűnően játszó Moore a University of Oregon hallgatóiként ismerkedtek össze. A 60-as évek végén mindketten Európában folytatták tanulmányaikat: Towner Bécsben klasszikus gitáron, Moore Koppenhágában klasszikus bőgőn képeztette ki magát. 1969-ben New Yorkban a Weather Report és a Mahavishnu Orchestra tagjaival zenéltek együtt. A 69-es Woodstocki fesztiválon fellépett Tim Hardin, akinek kísérő zenekarában játszott Towner és Moore is. Amikor végül készítettek egy lemezt Hardinnal, találkoztak az ütős Collin Walcottal is. Hárman nemsokára megismerték az oboás Paul McCandlesst, így összeállt az a legendás kvartett, akik mindannyian a komolyzene felől érkeztek a jazzhez, beleépítve muzsikájukba az indiai és a brazil etnozenét. 1971-ben volt az első koncertjük Oregon néven, ahol azonnal elnyerték a közönség tetszését. Zenéjükben mindenki megtalálja azt a réteget, amit nagyon szerethet: a szép dallamot, a rafinált ritmust, a klasszikus zenei építkezést, a virtuozitást, az egymásra figyelő, magas szintű kamarazenélést.

A hetvenes évek elejének poszthippi-hulláma és világzenei érdeklődése hatalmas sikert hozott az Oregonnak. Az első lemez, a Music of Another Present Era csúcsművé vált, tökéletesen beletalálva a kor hangulatába. Az Oregon zenéjében az indiai zenei hagyomány békésen megfért Towner virtuozitásával, Walcott ihletett táblajátékával McCandless oboájának sajátos hangzásával. A zenekar népszerűségét - az anekdota szerint - mélyen jellemzi, hogy az Apollo 15 űrhajósai az ő szerzeményeiket hallgatták a háromnapos expedíció során, és a Hold két kráterét, az Icarust, illetve a Ghost Beadst ezek után nevezték el.

Walcott 1984-es halála némiképp megtörte az Oregon lendületét, de hamarosan új ütőhangszeres érkezett - nem kisebb név, mint Trilok Gurtu személyében, aki öt évet töltött a zenekarban. 1996 óta Mark Walker a negyedik tag. Bár az Oregon időközben visszatért a „hagyományosabb” dzsesszhez, a tagok és a zenekar alapvető nyitottsága megmaradt: örmény népzenészekkel éppúgy készítenek lemezeket, mint a Moszkvai Szimfonikusokkal. 2015 tavaszán Glen Moore bejelentette távozását a zenekarból és családjához visszavonulva, önálló projekteken kíván dolgozni. A novemberi koncerten Paolino Dalla Porta basszusgitárossal egészül ki a zenekar.

A zenekar tagjai:

Ralph Towner – gitár/zongora

Paul McCandless – fafúvós

Mark Walker – dob/ritmushangszerek

Paolino Dalla Porta – basszusgitár

Kardos String Theory

Az este másik fellépője a "Kardos String Theory", Kardos Dániel gitárművész második alkotói formációja. Korábbi dob-bőgő-szaxofon-gitár felálláshoz képest szokatlan hangszerelés remek lehetőséget biztosít a hivatalosan jazz gitáros végzettségű zeneszerző közel-keleti, balkáni és indiai ritmusok-dallamok, valamint filmzenés, komolyzenei és flamencós zenei hatások által inspirálódott olykor repetitív, máskor virtuóz zenéjének átértelmezéséhez.

Tagok:

Pribay Vali - cselló

Szalai Péter - cajon, tabla, ütőhangszerek

Szabó Árpád - hegedű

Kardos Dániel - akusztikus gitár

Újbuda