Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 15. szerda, Lóránt, Loránd

Relikviák gyűjtésére biztatnak a cserkészek

Újbuda   |   2016, január 27 - 10:00Nyomtatóbarát változatSend by email

Relikviagyűjtésbe fogott a 25. Szent Imre Cserkészcsapat, amely már az 1930-as évektől alakítja Szentimreváros történelmét. A kommunizmus idején ők is nehéz időket éltek át, ezért akkoriban a tárgyi emlékek jelentős része került cserkészekhez, családjaikhoz, a Móricz Zsigmond Körtéri bérházak pincéibe vagy szekrények mélyére. Mivel az érintettek jelentős része 80-90 év körüli, eljött a pillanat, hogy relikviáikat felkutassák és a közönség elé tárják.

Az 1920-ban alakult Szent Imre Cserkészcsapat első aranykorát a második világháború előtti években élte. Ekkor rengeteg emlék és dokumentáció született a táborokról: naplók, zászlók, térképek vallanak a régi táborhelyekről. A 25. Szent Imre Cserkészcsapat tagjai néhány éve felajánlást kaptak idősebb csapattagjaiktól, majd elhatározták, hogy felkutatják az egykori csapattagokat. Az igencsak érdekes és értékes emlékekből kiállítást is rendeztek az iskola segítségével.

– Az emlékek nézegetése közben rájöttünk arra, hogy mekkora érték megismerni múltunkat, elődeinket – mondta Turi Gellért csapatparancsnok. Egy nemrég előkerült bőrönd tartalma is izgalmas történelmi múltról árulkodik: Magyarországon tartották ugyanis a cserkészek IV. világtalálkozóját 1933-ban. Ennek a Gödöllői Jamboree-nek az eredeti kézzel rajzolt térképeit rejtette a felajánlott hagyaték, de találtak még háború előtti őrsvezető-képzési igazolásokat, valamint egy jelenleg nagy becsben tartott nyakkendő gyűrűt. Ezt - hagyományt teremtve - csak a csapatparancsnok használhatja és örökítheti tovább.

A cserkészek kérik, hogy aki információval vagy tárgyi emlékekkel segítené a helytörténeti archívum létrehozását, vegye fel a kapcsolatot a 25. Szent Imre Cserkészcsapat önkénteseivel a +36202116019-es telefonszámon, vagy a turi.gellert@cserkesz.hu email címen. A felfedezett értékeket kiállítás keretében és egy honlapon keresztül teszik közkinccsé.

H.L.​