Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 15. szerda, Lóránt, Loránd

Emlékérmék a Reformáció kezdetének 500. évfordulója tiszteletére

Újbuda   |   2017, október 30 - 14:13Nyomtatóbarát változatSend by email

10 000 forint névértékű ezüst emlékérmét és annak 2000 forintos színesfém változatát bocsátja ki a Magyar Nemzeti Bank a reformáció kezdetének 500. évfordulója alkalmából. A jegybank a reformáció jelentőségére, a kultúrában, a tudományos és a gazdasági életben megmutatkozó örökségére kívánja felhívni a figyelmet.

Luther Márton Ágoston-rendi szerzetes 1517. október 31-én Wittenbergben kiszögezte a vártemplom kapujára 95 pontból álló vitairatát, célul kitűzve a katolikus egyház megújítását. A reformáció XVI. századi térnyerése eredményeképp hazánkban is új kulturális központok alakultak. Károli Gáspár fordító tevékenységének köszönhetően a Biblia első, teljes magyar nyelvű fordítását is kinyomtatták Vizsolyban.

A Reformáció emlékérmék hazánk törvényes fizetőeszközei, de nem forgalmi célokat szolgálnak. Az ezüst és a színesfém emlékérmék érmeképileg azonosak, csak értékjelzésükben térnek el. Tervezőjük Csíkszentmihályi Róbert szobrászművész.

Fotó: MTI

Az emlékérmék előlapján egy középkori templom bejárati homlokzatának ábrázolása látható, fókuszában nyitott templomkapuval, utalva arra, hogy a reformáció a vallásgyakorlást megkönnyítette, hiszen a korábbi latin nyelvű misék helyett nemzeti nyelven kezdték el hirdetni Isten igéjét. Az ablakban megjelenő galambábrázolás és a templomkapuban egy pontból kiinduló 5 sugárvonal a Szentlélek szétáradását hivatott megjeleníteni.

Az emlékérmék előlapján szerepelnek a pénzérmék kötelező alaki kellékei is: MAGYARORSZÁG mint kibocsátó, a 10 000 illetve a 2000 FORINT értékjelzés alsó köriratban, fent a bal oldalon a BP. verdejel, amely csak tízszeres nagyítással érzékelhető, mikroírással készült biztonsági elemet tartalmaz, a jobb oldalon pedig a 2017-es kibocsátási évszám.

A reformáció egyedüli tiszta forrásként a Szentírást helyezte előtérbe, ezért az emlékérme hátlapján a központban a Biblia ábrázolása található. A párkányra helyezett nyitott könyv fölött a Szentlélek galambja jelenik meg kitárt szárnyakkal, hiszen a Biblia a Szentlélek segítségével értelmezhető. A két motívum tematikus egységét különleges, közös felfényezésük is érzékelteti. A könyvjelzőként kinyúló szalag alsó részén olvasható a „REFORMÁCIÓ 500 ÉVE” felirat, mely megvilágítja az érme kibocsátásának apropóját, ugyanakkor érzékelteti, hogy a folyamat még nem zárult le, folyamatosan szükség van a reformációra, a megújulásra. A szalag másik oldalán a tervező mesterjegye látható.

Mindkét emlékérme átmérője 38,61 mm, széle recézett. A 10 000 Ft névértékű emlékérme 925 ‰ finomságú ezüstből, míg a 2000 Ft névértékű színesfém változat réz (75%) és nikkel (25%) ötvözetéből készült. A 31,46 gramm súlyú ezüst érme tükörfényes (proof), a 30,8 gramm súlyú színesfém érme selyemfényes (BU) kivitelben készült.

Az emlékérmék ezúttal is korlátozott példányszámban jelennek meg: 5-5000 darab készíthető belőlük.

Az emlékérmék értékközvetítő, ismeretterjesztő szerepének minél szélesebb körű betöltését elősegítendő, a Reformáció ezüst emlékérme három hónapig, a színesfém emlékérme időkorlát nélkül, a teljes készlet erejéig névértéken vásárolható meg 2017. október 30-tól a Magyar Pénzverő Zrt. érmeboltjában (V. ker. Budapest, Báthory u. 7.), illetve a vállalat honlapján üzemeltetett webáruházban (http://www.penzvero.hu/).

MNB/Újbuda