Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 28. kedd, Károly, Karola

Kulturális Örökség Napjai 2018

Újbuda   |   2018, augusztus 10 - 11:07Nyomtatóbarát változatSend by email

Az idei évet a Kulturális Örökség Európai Évének nyilvánította az Európai Bizottság. A Kulturális Örökség Napjait szeptember 15-16-án tartják, amikor több száz olyan épület nyitja meg kapuit az érdeklődők előtt, amely máskor nem, részlegesen vagy időlegesen látogatható.

Már lehet jelentkezni a Kulturális Örökség Napjaira, amelyet szeptember harmadik hétvégéjén tartanak országszerte. A programokhoz bárki csatlakozhat séták szervezésével, épületek bemutatásával és egyéb örökségvédelmi elképzeléssel. Információ és részletes leírás itt, a felhívás szövege itt olvasható.

A Kulturális Örökség Napjairól

1984-ben Franciaországban Történelmi Műemlékek Nyílt Napja (Historic Monuments Open Day) címmel egyedülálló kezdeményezés indult útjára, azzal a céllal, hogy azok a kiemelkedő, várhatóan széles érdeklődésre számot tartó műemléképületek, amelyek általában zárva vannak a nagyközönség előtt, egy hétvégén nyissák meg kapuikat, és ingyen, lehetőleg szakszerű vezetéssel fogadják a látogatókat. A kezdeményezés rendkívüli sikerén felbuzdulva az Épített Örökségért Felelős Európai Miniszterek Második Európai Konferenciáján - amelyet a spanyolországi Granadában tartottak 1985. október 3-án - Jack Lang, akkori francia kulturális miniszter kezdeményezte, hogy az Európa Tanács karolja fel a rendezvényt és segítse, hogy nemzetközi méretűvé válhasson. Mivel a rendezvényt összeurópai viszonylatban indították útjára, az Európai Örökség Napok jelentősége évről-évre növekedett mind a résztvevő országok, mind az ingyenesen látogatható helyszínek, mind a látogatók számát tekintve. Mára e rendezvényt a Baltikumtól a Balkánig, Izlandtól az Ibériai-félszigetig 50 országban ünneplik minden szeptemberben, túllépve az Európai Unió határait is. Megvalósítását minden országban nemzeti koordinátorok fogják össze, akiknek a munkáját rendszerint helyi szervezők, aktivisták, civil szervezetek képviselői segítik. Ezek a támogatók a műemlékvédelem, a helytörténet, az építészet, a közművelődés és az idegenforgalom területét képviselik.Magyarország 1999-ben csatlakozott a kezdeményezéshez, célja ezzel, hogy a nyilvánosság érdeklődését a kultúra, művelődés, építészet különböző szegmenseire irányítsa és a társadalom eltérő érdeklődésű rétegeit nagyobb létszámban mozgósítsa. A szervezők minden évben körültekintő módon, megfontoltan igyekeznek kiválasztani a központi témát oly módon, hogy az kapcsolódjék valamilyen országos évfordulóhoz, ünnephez.