Itt az ideje, hogy közkinccsé tegyük az iparral ápolt egyetemi kapcsolataink legjobb gyakorlatait, segítve mind ezek átadását, mind saját együttműködéseink új minőségének megteremtését – nyitotta meg a Fókuszban a Műegyetem és az ipar együttműködése 2015 című konferenciát a BME rektora. Péceli Gábor – aki a napokban fejezi be rektori pályafutását és adja át hivatalát Józsa János új rektornak – emlékeztetett arra, hogy a Kutatóegyetem címet 2009-ben kapta először a BME négy másik intézménnyel együtt. A BME 2013-ban ismét elnyerte e minősítést, immár 5 másik egyetemmel együtt. Péceli Gábor beszélt a források szűkösségéről, ám úgy ítélte meg, hogy az intézmény újra fejlődő pályára állt. - A megújulás és a folytonosság egyaránt tetten érhető ma – mondta, utalva a rektori éveit július 1-ével kezdő új vezetőre.
Palkovics László felsőoktatási államtitkár a felsőoktatási stratégiáról tartott előadást. Kifejtette, a megfogalmazott küldetések között szerepel a vállalatok és intézmények kapcsolatrendszerének megerősítése, az oktatók teljesítményközpontú előmeneteli rendszerének megteremtése, a legkiválóbb hallgatók és oktatók nemzetközi tapasztalatszerzésének segítése, valamint az idegen nyelven folyó képzések, illetve a külföldi hallgatók arányának növelése. Arra biztatta a BME vezetését, hogy világosan fogalmazza meg, hogy a BME mely területeken váljon vonzóvá a külföldi hallgatók számára is, és azokat erőteljesen fejlessze. A nemzeti felsőoktatásról szóló törvény tervezett módosítását részletezve megerősítette, hogy létrehozzák az alkalmazott tudományok egyeteme intézményét a duális képzés folytatására, valamint a mesteroktatói munkakört a tudományos fokozattal nem rendelkező, ám tekintélyes gyakorlati tapasztalatú, úgynevezett ipari professzoroknak. Bejelentette, hogy a módosítás nyomán azonos fenntartóhoz tartozó intézmények egymás telephelyén is indíthatnak képzéseket. - A K+F+I területén végzett egyetemi vállalkozási tevékenység mentesül az államháztartási törvény szigorú szabályozása alól – jelentette be az államtitkár.
A Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke Pálinkás József hangsúlyozta, hivatala új pályázati portfoliójával az értékteremtő, nemzetközi mércével mérve is versenyképes hazai K+F+I tevékenység katalizátora kíván lenni. Felhívta a figyelmet, hogy az innováció finanszírozása nem támogatás, hanem befektetés, ezen kívül fontosnak minősítette az állami és a befektetői inkubációs kockázat megosztását, valamint a forrásorientált helyett a feladatorientált pályázati rendszer működtetését.
Ezt követően a Kiemelt Kutatási Területek elismert szakemberei bemutatták be a Kutatóegyetemi minősítéshez kapcsolható legújabb tudományos eredményeket. Szakmai-tudományos élmény volt az előadásokat végighallgatni, filozofikus magasságokba emelkedtek a műszaki tudományok – összegezte Józsa János, a BME megválasztott rektora. Az új vezető köszönetet mondott búcsúzó elődjének a Kutatóegyetemi tevékenység összefogásáért, a keretek racionális felhasználásért. Szerinte a BME, mint műszaki tudományi és fejlesztési intézmény készen áll a vázolt feltételek teljesítésére. Természetesen vállalja a tömegképzést is, hiszen a társadalomnak megbízható végrehajtó mérnökökre is szüksége van, de a kutatás-fejlesztés megkerülhetetlen. Szerinte mindez csapatmunkát igényel.
forrás:bme.hu