Az ásványvásárok piacán egyre nagyobb a konkurencia: az ásványbörzenaptár szerint 33 kiállítást szerveztek országszerte csupán erre az évre – emlékeztetett Laki Tamásné Marika, a Tudományos Ismeretterjesztő Társaság (TIT) Stúdió Egyesület Ásványbarátok Körének vezetője. Ezek többségét Budapesten tartják, néhány eseményt azonban olyan nagyvárosokban rendeznek, mint Pécs, Nyíregyháza, Békéscsaba, Miskolc, Székesfehérvár, Sopron. A börzék mögött többnyire a Magyar Minerofil Társaság áll, amelynek szerves része az újbudai székhelyű TIT Ásványbarátok Köre.
A TIT idei, december 6-án megrendezendő 28. Ásványkiállítás és Vására a hagyományokhoz híven a Zsombolyai utcai székhely három szintjét foglalja el: az első emeleten az érdeklődők a kiállítást csodálhatják meg, az ásványvásárt a földszinten és a második emeleten tartják. – A meghívásos vásáron 40–50 kiállító szokott felvonulni, ezúttal is nagyjából ennyi gyűjtőre számítanak – mondta Haragos Pál, a TIT Stúdió Egyesület elnökségi tagja. A tudomány- és műszaki egyetemekről is várnak hallgatókat, professzorokat.
– Itt nem lesznek jósnők vagy a kőzeteknek különleges gyógyító hatást tulajdonító, ezotériával foglalkozó látnokok. A tárlat ugyanis az egyetlen olyan alkalom, ahol a standok mögött valódi hozzáértők állnak, akik szívesen adnak felvilágosítást a különböző ásványokról – hangsúlyozta Laki Tamásné. – Az ékszer alakúra csiszolt kőzeteknek kétségkívül lehetnek az egészségre káros és kedvező (de semmiképpen sem gyógyító) hatásai, amelyek azonban mindenkinél máshogy mutatkoznak meg. Én például nagyon szeretek jáspiskövet szorongatni, a tenyérben található idegvégződéseknek kifejezetten jót tesz, az obszidián ugyanakkor „idegesít” – mesélte Haragos Pál. A kedvező hatás ugyanakkor erősen összefügg azzal az esztétikai élménnyel, amelyet az ásvány puszta látványa nyújt: ha tetszetős és kellemes élményt vált ki, akkor a viselőjében is minden bizonnyal ugyanilyen érzést generál.
Az évről évre megrendezett ásványkiállításnak egyebek közt az a célja, hogy a felgyorsult mindennapokat, a digitalizált világot szembe állítsa a természettel, és felhívja a fiatal korosztály figyelmét a Föld történetének szépségeire. Az ásványkiállításra a kiskorúak ingyen látogathatnak el, ám a felnőtteknek is csak egy jelképes összeget, 300 forintot kell fizetniük a belépésért.
T.K.