A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságának természetvédelmi őre Halász Antal elmondta, hogy a Nemzeti Parknál nyitottak az olyan lakossági igényekre, amelyek célja, hogy megismerjék a védett természeti értékeket. Érdeklődők figyelmét az keltette fel, hogy megérkeztek a Sas-hegy déli oldalába a varázslatos hangú fülemülék, és szerettek volna többet megtudni a lakóhelyükhöz közel fészkelő, rejtőzködő természetű énekes madarakról. A Sas-hely lábánál, a Dayka Gábor–Olt utca sarok közelében több mint ötven fő gyűlt össze a környékről - közöttük Sass Szilárd önkormányzati képviselő is.
– A telet a mediterrán térségben töltik a fülemülék, és április környékén jönnek haza – mondta Halász Antal. A helyfoglalás után kezdetét veszi a szakadatlan dalolás, ami nem más, mint a territórium, a szaporodási terület kijelölése. Gyakorlatilag az egymással veszekedő szomszédok hangja édes a számunkra, melyben addig lehet gyönyörködni, amíg el nem foglalják fészkeiket és le nem rakják tojásaikat. Amíg a hímek igyekeznek egymást távol tartani és bevonzani a nőstényeket, addig éjjel-nappal hallani a fülemüléket. Van olyan időszak, amikor elhallgatnak, de csendes párás helyeken nappal is nagyon szépen fütyülnek. Éjszaka olyan hangosan is énekelnek a házakhoz közeli erdős részeken, bokrokban, hogy néha csukott ablaknál kell aludniuk a környékbelieknek.
A madárfigyelés résztvevői a Sas-ligetből indulva besétáltak egy szűk ösvényen a fák sűrűjébe, ahol elcsitult a város zaja és tisztán hallhatóvá vált a fülemülék éneke. A madár gégéje négy hangot, zeneileg tökéletes akkordokat képes egyidejűleg kiadni. Az udvarló hímek hangjában leginkább április végétől május végéig lehet gyönyörködni éjszakánként.
H.L.