Nagy Rita és Wappler Anna az Újbudai Montágh Imre Általános Iskola, Óvoda, Fejlesztő Nevelést-oktatást Végző Iskola, Készségfejlesztő Iskola és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény gyógypedagógusai napi kapcsolatban élnek fogyatékkal élő tanítványaikkal. Először csak jeles alkalmakkor készítettek portré fényképeket róluk, később már kifejezetten azzal a céllal, hogy megmutassák a világnak, hogy a sérült fiatalok élete is különleges, szép, hogy ők is értékes tagjai a világnak, és hogy fejlesztésük során mennyi csodát élnek meg a velük foglalkozó gyógypedagógusok.
A portrékból kiállítást is rendeztek, amely a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Budafoki Könyvtárában volt látható novemberben, és amelynek megnyitójára a képeken szereplő fiatalok is ellátogattak. Wappler Annától megtudtuk, hogy az iskola növendékei örömmel vették, hogy az őket nevelő tanárok felvételeket készítettek róluk. A fiatal hölgyek bár a fényképezés területén még nem rendelkeznek sok évtizedes gyakorlattal, helyzetükből adódóan igazán értékes és különleges pillanatokat tudtak megragadni a Montágh Imre iskola hétköznapi csodáiból.
A tárlat bemutatta az értelmi akadályozott, autista, halmozottan sérült gyermekek, fiatalok világát. A kiállítással az volt a céljuk, hogy az „integrációs folyamatot’ elősegítse, amely során a „külső szemlélő” lehetőséget kap a sérült gyermekek világának megismerésére. “Őket nem sajnálni kell, hanem elfogadni!” - mondta lapunknak Wappler Anna.
Hamarosan Újbudán is láthatják a kívülállók az intézményben folyó fejlesztői munka eredményeit. December 11-én az Albertfalvi Közösségi Házban a tanulók kézműves alkotásaiból nyílik tárlat.
D. B. S.