– Remélhetőleg minden három év alatti kisgyermeknek lesz bölcsődei férőhely a XI. kerületben, ha a szülő úgy dönt, hogy munkavégzése, vagy akár napközbeni ügyintézése során gyermekét szakszerű felügyeletre bízza – mondta lapunknak Unger Katalin, az Egyesített Bölcsődei Intézmények vezetője. Molnár László alpolgármester hozzátette, jelenleg az Egyesített Bölcsődei Intézményekben huszonöt, 6 hónap és 1 év közötti gyermek van várólistán. Tehát, ha a 6 hónapos kort betöltött gyermekeket fel tudja venni a bölcsőde, akkor a szülő a gyedet és a fizetést is kaphatja egyszerre.
Az önkormányzat 2015-ben – a Családbarát Projekt részeként – megpróbálta feltérképezni a nem önkormányzati fenntartású bölcsődei férőhelyeket. – A családbarát szemlélet jegyében, a jövőben is kiemelt figyelmet kívánunk annak szentelni, hogy megvalósítsuk a kerületben található összes bölcsődei férőhely (önkormányzati, mini, családi) koordinációját – fűzte hozzá Molnár László. – Fontos tudni, hogy a nem önkormányzati fenntartású bölcsődékre sem hatósági, sem szakmai, sem egyéb ráhatása nincs a helyhatóságnak, ezen feladatok a Kormányhivatalhoz tartoznak – tájékoztatott az alpolgármester.
A családtámogatási rendszer januári bővítésével kapcsolatban hangsúlyozta, továbbra is megmarad a testvérgyed, amely azt jelenti, hogy két gyerek után kétszeres, három gyerek után pedig háromszoros összeg jár, ha a gyerekek egymás után születnek, valamint továbbra is igényelhetik a főiskolai, egyetemi hallgatók az egy évre szóló diplomásgyedet. – A csecsemőgondozási díj (csed) iránti kérelmet a biztosított foglalkoztatójánál kell az anyának előterjesztenie, a biztosítás fennállása alatt és annak megszűnését követően is. A csed a gyermek 6 hónapos koráig, a gyed 2 évig (a mellette főállásban dolgozó szülő ezen felül munkabért is kaphat), a gyes pedig 3 évig (esetlegesen szintén munkabérre) jár – emlékeztetett az alpolgármester.
A napi 8 órás bölcsődei elhelyezés mellett gyermekfelügyelet is a szülők rendelkezésére áll, amelyért óránként 300 forintot kérnek az intézmények, valamint a 380 forintos napi étkezést kell megfizetni – olvasható a gyermekvédelmi törvény ide vonatkozó fejezetében.
A 2016-os változásoknak köszönhetően nem csupán a kerületi lakosok járathatják gyermekeiket újbudai bölcsődébe, a jogosultak körét a Pest megyeiekre is kiterjesztik. Így például, ha valaki Érden lakik, de a XI. kerületben dolgozik, a kerületi intézmények bármelyikét választhatja. A helyiek ugyanakkor a férőhelyek betöltésekor előnyt élveznek, ezt az önkormányzat helyi rendeletben rögzítette. A gazdagréti Katica Bölcsőde bővítésével a férőhelyek száma januártól 832-ről 844-re nő. Mivel a kapacitás kitöltése folyamatos, azaz nem dömpingszerű jelenség, mindenki számára biztosított az ellátás, a férőhelyeket folyamatosan töltik fel. Az elmúlt esztendőkben elsősorban a 1,5–2 éves kicsiket helyezték el az intézményekben, azonban a családtámogatási rendszer kiterjesztésének hála vélhetően több csecsemőkorút is felvételiztetnek. (Tavaly erre csak 25 esetben volt példa.)
A törvény módosításával a szülők már idén szeptembertől jelentős kedvezményekkel élhetnek. Az ingyenes étkeztetés például a gyermekek 70 százalékának biztosított, többségében azoknak, ahol a család jövedelme legfeljebb nettó havi 45 ezer forint/fő. A nettó minimálbér 130 százalékát jelentő 89 407 forintos jövedelemmel rendelkezők gyermekeinek szintén ingyenes az étel, a gondozási díj napi 105 forint. Az étkeztetést ettől a jövedelemhatártól felfelé mindenkinek ki kell fizetnie, a gondozási díj viszont sávonként változik. A 89 409–114 000 forintos jövedelemnél a gondozás 315 forint, 142 500 forintnál 525 forint, e fölött pedig 1050 forint. Amennyiben a gyermek betegség vagy egyéb okok miatt a maximális 22 napot nem tölti bent a bölcsődében, a fennmaradó összeg bizonyos hányada a következő hónapban jóváíródik.
T. K.