Két évtized alatt megfeleződött a hazai fecskeállomány, de a madárcsoport szerepe a klímaváltozás miatt egyre fontosabb, mivel új kártevő és betegségterjesztő rovar- és szúnyogfajok, valamint általuk terjesztett kórokozók jelennek meg Magyarországon. Az ellenük történő biológiai védekezésben is óriási a szerepük azoknak az állatoknak (például fecskéknek, denevéreknek), amelyek természetes úton csökkentik ezek számát. Méreseken alapuló becslések szerint minden fecske legalább egy kilogramnyi repülő rovart fogyaszt el a költési időszakban. Szakértők szerint ezért is aggasztó a településeken élő fecskefajok állományainak ezredfordulót követő megfeleződése, amelynek hátterében az élőhelyek átalakítása, a klímaváltozás, valamint a fecskefészkek tömeges leverése, a madarak elüldözése, megölése áll.
Az MMA szerint a sárfészket építő fecskék védelmében a lakosságnak és az önkormányzatoknak fontos és nélkülözhetetlen szerepük van. A tavasz közeledtével még van idő kihelyezni a műfészkeket, megtervezni és engedélyeztetni a fecskebarát falfelújítást, felszerelni a fecskepelenkákat. A lakosság a parti fecskéket is segítheti költőfalaik felújításával, ásóval, lapáttal függőlegesre faragásával.
A fecskék tartós, a fecskepárok által akár évtizedeken át használt fészkei egész évben védettek, a fecskefészkek leverése egész évben tilos!
Az épületmunkák, felújítások által érintett fészkek a költési időszak szünetében, november 1–március 31. között, a megyei kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztály írásbeli határozatának birtokában, az abban megfogalmazott feltételek betartása mellett eltávolíthatóak.
Költési időszakban, április 1–október 31. között a fecskefészkek eltávolítása nemcsak tilos, de nem is engedélyez(tet)hető!