Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
április 25. csütörtök, Márk

Kutatók Éjszakája a BME-n

Újbuda   |   2018, szeptember 21 - 12:40Nyomtatóbarát változatSend by email

Csaknem húsz helyszínen több mint hetven programmal várják az érdeklődőket az első alkalommal két naposra tervezett országos rendezvény idején a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen.

Ebben az évben is számos izgalmas és látványos előadás, szakmai bemutató és kísérlet, valamint különleges helyszín várja az érdeklődőket a Kutatók Éjszakáján szeptember 28-29-én a BME-n. A cél a tudomány és a kutatói életpálya népszerűsítése. Az intézményben 13. alkalommal megtartott, Európa-szerte közkedvelt eseménysorozat ezúttal is ingyenesen látogatható, ugyanakkor néhány műegyetemi rendezvény előzetes regisztrációhoz kötött, amelyekről érdemes mielőbb tájékozódni az esemény honlapján. A műegyetemi programokat ezen a linken találják meg, az épület szerinti keresés pedig ezen a felületen érhető el. A hagyományosan nagy érdeklődésre számot tartó programok mellett lesznek újak is:

A BME vegyészei – a CH épületben – nem mindennapi előadásokkal készülnek, az egyiken például az emberiség által régóta használt mérgekről és drogokról lesz szó a „Molekulák a sötét oldalon” címmel.

A jövő kutatóit tömörítő BME Szent-Györgyi Albert Szakkollégium tagjai régóta elkötelezettek a tudomány népszerűsítése iránt: a Kutatók Éjszakáján immár másodszor varázslatos kísérletekkel bűvölik el a kémia és a biológia iránt érdeklődőket a CH épületben.

A tömegközlekedési eszközök mindig sok érdekességgel szolgálnak: a KJK Vasúti Járművek, Repülőgépek és Hajók Tanszék Hő- és Áramlástechnikai Laboratóriumában (AE Épület) tett látogatás során az érdeklődők nemcsak elméletben ismerhetik meg jobban a repülőgép-hajtóművek világát, hanem a gyakorlatban is, azok működését szemlélve a helyszínen biztosított próbapadon.

A Mechatronika, Optika és Gépészeti Informatika Tanszékén (D épület) 20 éve zajlanak kutatások a színtévesztéssel összefüggésben: a színlátási zavarral élők részt vehetnek diagnosztikai mérésen, majd felpróbálhatják a diagnózisuknak megfelelő korrekciós szemüveget, megtapasztalva annak hatását.

Szintén a D épület ad helyet a robotok viselkedésével, a verbális és nem verbális kommunikációhoz kapcsolódó kutatásokra fókuszáló előadásnak is.

A „Semmi varázslat, csak fizika” látványos kísérletekben gazdag bemutatóival szórakoztatja majd a közönséget az F épület nagyelőadójában.

Mit tudunk ma az anyag és a Világegyetem természetéről, és melyek azok a nyitott kérdések, amelyek megválaszolásával továbbléphetünk? Mindezekről hallhatnak a résztvevők „Az anyag építőkövei avagy receptkönyv egy világegyetemhez” című előadásban az F épületben.

A H épületben a látás matematikáját, a testek, felületek, térszögek érdekességeit, valamint a szavazat- és mandátumösszegző eljárásokat ismertetik a szakemberek.

Az I épületben található Ipar 4.0 Technológiai Központ elsőként mutatkozik be a Kutatók Éjszakáján. Az előadók beszélnek az Ipar 4.0 fogalmáról, technológiáiról, valamint a vállalatok számára nyújtott előnyökről, lehetőségekről. Az odaérkezők kipróbálhatják egyebek mellett a VR (virtual reality) és AR (augmented reality) ipari alkalmazásait, és részleteket tudhatnak meg a 3D nyomtatás további fejlesztéseiről. A vendégek találkozhatnak ipari robotokkal, önvezető járművekkel, megvizsgálhatják az ipari szenzorok működését, láthatnak digitális gyártás-tervezést és sok más érdekességet .

A I épületben ezek mellett a legújabb, a számítástechnikára épülő orvosbiológiai kutatásokat, a modern genetikai szekvenálási méréstechnikai eljárásokat, valamint a mesterséges intelligencia legújabb fejlesztéseit helyezik előtérbe.

Korábban a méréseket ásványi nyersanyagok kutatása céljából végezték, ma egészen más, geodéziai és fizikai célokra használjuk az Eötvös-ingát. A K épületben a Geodézia Tanszéken nemcsak megtekinthető lesz a műszer, hanem a z ahhoz kapcsolódó vizsgálatokról, műhelytitkokról is beszélnek a kutatók.

A K épületben mutatkozik be – nem először – a “Nukleáris sarok”, ahol a FINE (Fiatalok a Nukleáris Energetikáért), valamint a Fúziós szakcsoport számol be a radioaktivitás és a nukleáris energetika, a fúzió, továbbá a fisszió aktuális helyzetéről kérdéseiről.

A szabályos és kevésbé ilyen síklapokkal határolt testek (poliéderek) már az ókortól kezdve lenyűgözték a tudósokat. Az öt szabályos, ún. platóni test szerepet kapott naiv világmagyarázatokban is. Mitől szabályosak a platóni testek? Milyen kapcsolat van közöttük? Erre keresi a választ az előadás. a K épület aulájában

A BME OMIKK Gazdaság és Társadalomtudományi Olvasójában ezúttal is érdekfeszítő témákkal jelentkeznek a GTK Filozófia és Tudománytörténeti Tanszék munkatársai. Előadásaikon arra keresik a választ, hogyan válhatnánk mi is Sherlock Holmeshoz hasonlóan nagyszerű következtetőgéppé, felelősek lehetünk-e szokásainkért és előítéleteinkért, vagy milyen etikai kérdéseket vet föl az önvezető autó által okozott baleset, és milyen esztétikai elveken alapult a szocialista realista építészet?

A Q épületben az ökológiai közgazdaságtan, valamint a viselkedési közgazdaságtan aktuális témáiról a Közgazdaságtan Tanszék, a youtuberek meggyőzőképességeinek határairól a Menedzsment és Vállalkozásgazdaságtan Tanszék, míg az oktatásban használt eszközök történetéről a Műszaki Pedagógiai Tanszék szervezésében tudhatnak meg többet a látogatók a GTK-n.

A GTK Ergonómia és Pszichológia Tanszék munkatársai a szemmozgás-követés módszereinek, felhasználási lehetőségeinek és eszközeinek bemutatására vállalkoznak a Q épületben.

A BME Nukleáris Technikai Intézete idén is izgalmas programokkal és előadásokkal készül: az ifjabb korosztály számára az MRI és az ultrahang működését a játékos „NukiTeki” program során szemléltetik, ahogyan azt is, mi lehet a rejtélyes papírtokamak.

Ön vezet, vagy „önvezet”? – a címe az utóbbi évek legnagyobb érdeklődésére számot tartó járműipari fejlesztésről szóló prezentációnak, amelyre a KJK Közlekedés- és Járműirányítási Tanszék szervezésében az St épületben kerül sor.

Az arcfelismerés zavaraitól, a sikeres nyelvelsajátítás kognitív hátterén át az EEG laborban az agyhullámok szemrevételezéséig számos téma tudományos eredményeit villantják fel kutatók a TTK Kognitív Tudományi Tanszék szervezésében.

A programon idén is megtekinthetik vendégeink a BME Oktatóreaktorát, és kiderül, hogy segítségével elvégezhetőek-e tudományos mérések.

A Gépjárműtechnológia Tanszék első alkalommal rendezi meg az Abroncs-kihívást a Műegyetemen. Ehhez olyan 3-4 fős gyerekcsapatok jelentkezését várják, akik a megadott időn belül le tudják cserélni egy személygépkocsi kerekeit. A legügyesebbeket ajándékkal jutalmazzák a szervezők. A regisztráció feltétele a betöltött min. 14 éves kor.

A J épületben más járműipari érdekességekkel is találkozhatnak az érdeklődők: a RECAR autonóm járműveket kutató központ bemutatja tevékenységét, de lesz kipufogógáz összetétel vizsgálat, balesetrekonstrukció, valamint kísérleti villanyautó tesztvezetés.

A BME Nagyfeszültségű Laboratóriumában szintén látványos bemutatókra számíthatnak az odaérkezők.

Az Energetikai Szakkollégium tagjai ebben az évben is szeretettel várják a kíváncsi látogatókat a V1 épület aulájában: a hozzájuk hasonlóan lelkes fiatal tudósoknak is köszönhető a Kutatók Éjszakája hosszú évek óta töretlen sikere.

forrás:bme.hu