A kutyaovi egyik fő célja, hogy a gazdákat még a problémák kialakulása előtt megtanítsák az egészséges rangsor felállítására, a kiskutya helyes nevelésére. A kutyák kölyökkorban nagyon kíváncsiak, mindenre fogékonyak, és mélyen elraktározzák ilyenkor szerzett élményeiket. Ezért nagyon fontos, hogy kontrollált körülmények között ismerkedjenek a különböző ingerekkel, a saját tempójukban, semmit sem erőltetve. Játék közben tanulják meg a közösség szabályait, a kommunikáció formáit, hogy mekkora erejük van, és mi az, ami már fáj a másik kutyának.
A szocializáció nagyon fontos, hogy kutyánk jól viselkedjen, jól kommunikáljon emberrel, kutyával egyaránt, nyugodt maradjon városi környezetben, zajos, zsúfolt, ingergazdag helyeken. Az elmaradt szocializáció súlyos viselkedésproblémákhoz vezethet, kiválthat agressziót vagy túlzott félelmet, bizonytalanságot a kutyából. A szocializáció elmaradását valamilyen szinten be lehet pótolni, de sokkal nehezebb és időigényesebb a már kialakult, beégett viselkedést korrigálni.
A felnőtt kutyák számára indított tanfolyamok célja, hogy a gazdik megtanulják a kutyakommunikáció és -gondolkodás alapjait, a megszerzett tudás birtokában pedig oktatói segítséggel megtanítsák kedvenceiknek az alapvető feladatokat, és elkezdjenek dolgozni a helyes rangsor felállításán. A kutyasuli tehát nemcsak a kutyának fontos, hanem a gazdának is, hiszen az állatnak nem a kiképzőre/oktatóra, hanem rá kell majd hallgatnia. A gazdiknak kell megtanulniuk a kutyájukat kezelni, érzékelni és irányítani.
(Újbuda)