Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
április 30. kedd, Katalin, Kitti

Látható felügyelet, zöld kerület

Újbuda   |   2022, február 3 - 12:55
Nyomtatóbarát változatSend by email

Január 1-jétől új vezetője van az Újbudai Közterület-felügyeletnek. Szabó Róbert György korábban igazgatóhelyettesként is dolgozott a Fraknó utcai székhelyen.

Milyen szakmai utat járt be az igazgatói székig?

Húsz esztendővel ezelőtt kezdtem közterület-felügyeleti pályafutásomat a Fővárosi Közterület-felügyeletnél, ahol 2009-ig dolgoztam, voltam szolgálatellenőr és közterület-felügyelő. Ugyanebben az évben már a XII. kerületben töltöttem be vezetőhelyettesi posztot. 2018-ban Újbudán lettem igazgatóhelyettes, sokáig laktam is a XI. kerületben.

Akkor szakemberként és magánemberként is láthatja, melyek a következő időszak legfontosabb teendői…

Szeretném megtartani a felügyelet jó hírét. Terveim között szerepel az úgynevezett látható közfelügyelet megvalósítása is. Újbuda lakosságszámát és területét tekintve az egyik legnagyobb város Magyarországon, így a felügyelőknek nehéz gyalogosan gyorsan eljutni a kerület egyik pontjából a másikba. Gyakrabban lehetne látni őket, ha kerékpárral jönnének-mennének. A bicikliutak erre már lehetőséget adnak. Az is megoldás, ha a szolgálati autót olyan frekventált helyen teszik le, mint a Móricz Zsigmond körtér, a Feneketlen-tó környéke, ahol már gyalog is tudnak járőrözni. Harmadik fontos feladatom az állomány megtartása. Komplikált a jogszabályokat jól ismerő, felkészült felügyelőt találni. Az új szakemberek képzése viszont nehézkes, például csak egy helyen lehet az országban vizsgázni, Kőszegen.

Hogyan lehet az állományt megtartani?

Erkölcsi és anyagi megbecsüléssel. Utóbbit segítheti, hogy a most elfogadott költségvetés ezt biztosítja. Az illetményalap emeléséből következik az egyéb adókból származó jutalékok, például a veszélyességi pótlék növekedése. Szeretnék létrehozni egy jutalomként adományozható díjat vagy elismerést, amelyet bármelyik felügyeletnél dolgozó kollégám megkaphat, legyen az felügyelő vagy adminisztrációs munkát végző kolléga.

Ennyire nehéz új munkaerőt bevonzani?

Nagyon sokan jelentkeznek felügyelőnek, de nincs szakképesítésük. Nekünk viszont olyan emberre van szükségünk, aki ismeri a teljes jogszabályi hátteret, elvégezte az OKJ-tanfolyamot, amely 300 órás képzést jelent, és letette az elméleti és gyakorlati vizsgát. Ilyen ember kevés van, vagy egyáltalán nincs.

Korábban a teendői között említette meg lapunknak a roncsautók kérdését is. Ezzel mi a helyzet?

A roncsautókat illetően meg kell különböztetni a lejárt műszakival rendelkező kocsikat a rendszám nélküli, de műszaki engedéllyel működő gépjárművektől. Utóbbiak esetében június 31-én lejár a moratórium, tehát újból életbe lép az elszállítási kötelezettség. A járványhelyzet miatt most nagyon sok ilyen jármű van a kerületben. Járványhelyzeten kívül rövid időn belül felszólítjuk a tulajdonost, hogy vigye el autóját. Ha a felügyelet szállítja el a gépjárművet, annak jelentős költsége van, amelyet a tulajdonosnak kell megtérítenie. Az elszállított kocsikat hat hónapig tároljuk, majd ha az értesítések ellenére sem jön érte a tulajdonos, akkor bezúzatjuk. Sajnos gyakran az is előfordul, hogy más kerületből hozzák ide a lejárt rendszámú és műszaki engedélyű járműveket, aztán itt végleg leteszik őket.

Gyakran érkeznek lakossági bejelentések a hajléktalanokra vonatkozóan?

Igen. Legtöbben azt kérik, hogy távolítsuk el őket a közterületekről. A lakosok viszont elfelejtik, hogy egy felügyelő nem vihet el egy otthontalan embert, mert ezzel korlátozná a személyi szabadságát. A Máltai Szeretetszolgálattal és a rendőrséggel együttműködve tudunk ténylegesen segíteni. Rendszeresen szervezünk erre vonatkozóan akciókat. Próbálunk a kérdéshez emberségesen hozzáállni.

Mit tehetnek a közterület-felügyelet munkatársai hulladék-ügyben?

Ebben a témában mindenképpen szét kell választani az utcai és a szelektív hulladéktárolók ügyét. Az utcára kihelyezett gyűjtőkbe az előírások ellenére mindent bedobnak, a tárolók mellett is sok a szemét, már-már lerakónak tekintik ezeket a helyszíneket. A kerületben ráadásul nagy az átmenő forgalom, sokan az agglomerációból érkezve megállnak Újbudán, hogy itt rakják le szemetüket. A sárga, illetve kék fedelű, műanyag és fém-, illetve papírhulladék-gyűjtőkkel ugyanez a helyzet. Ha mindenki azt dobna a kukákba, amit szabad, akkor nem lennének színültig tele a köztéri hulladéktárolók sem. Általános szemléletváltásra van szükség.

Sokakat foglalkoztat a felelős kutyatartás kérdésköre. Sok panasz érkezik ezzel kapcsolatban?

A felelős állattartók mellett sajnos vannak, akik tesznek az előírásokra. Mert megtehetik. A pórázon sétáltatásra vonatkozóan még a szabálysértési törvényben sincs semmi. A büntetéssel kapcsolatban is vannak kérdések, nem egyértelmű a szabályozás. Mindenképpen szeretnék tenni azért, hogy ez megváltozzon. Ha sokat kardoskodunk a témában, akkor lesz foganatja.

Hogyan foglalná össze röviden újbudai terveit?

Látható felügyelet, állománymegtartás és zöld kerület.

T. K.