Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 28. kedd, Károly, Karola

Legyen minőségi az együttlét

Újbuda   |   2020, április 24 - 20:28Nyomtatóbarát változatSend by email

Mindenkinek kihívást jelent, hogyan kösse le gyermekei energiáit, hogyan tegye a mindennapjaikat kellemessé, az eltöltött közös időt minőségivé a mai bezártság idején. A gyerekeknek sem könnyű, és a mi dolgunk, hogy segítsünk nekik.

A gyermekek és kiváltképp a kamaszok életében óriási szerepet játszanak a kortárs szociális kapcsolatok, a privát szféra kialakítása, tizenéves korban már a szülőkről való leválás is. Lehet, hogy nem panaszkodnak, de bizonyára nagyon nehezen viselik a jelenlegi állapotokat. Hogyan segíthetünk átvészelni ezt a helyzetet?

Segítség a szülőknek

Fontos, hogy tudjuk: bár nem érintkezhetünk egymással, senki sincs egyedül. Újbudán az óvodai és iskolai szociális segítők például elindították az online korrepetálási rendszert, meglévő klubokat működtetnek, és ötletekkel, információkkal, tanulási módszertannal könnyítik meg az alkalmazkodást a távoktatáshoz. Telefonon keresztül is van lehetőségük a kerületben élőknek szülői konzultációra, emellett, akik igénylik, segédanyagot kérhetnek és kaphatnak e-mailen.
A családok súlyos helyzetbe kerültek a home office–gyerek digitális oktatása–háztartás háromszögben. Erre hívja fel a figyelmet a szakember is. Juhászné Csuka Csilla, az Újbudai Humán Szolgáltató Központ vezetője azt mondja, gyakori panasz a szülők részéről, hogy nehezen tudják a gyereket tanulásra bírni, illetve sok segítséget igényel, hogy megküzdjön a digitális tanrenddel. Így alakul ki a dominóeffektus a pedagógusok felé irányuló elvárásokból, illetve a szülők megfelelési kényszeréből, amely később önváddá alakulhat: micsoda szülő az, aki nem tud a gyereke tanításában maximálisan teljesíteni. Ez rengeteg feszültség, otthoni veszekedés forrása lehet.

Hozzuk ki a helyzetből a legjobbat

– A szülőknek tudniuk kell: nem csináltak semmit rosszul csak azért, mert a gyerek rossz jegyet kap – hívja fel a figyelmünket a szakember. Az a fontos, hogy szülők maradjanak, nem kell hirtelen tanárrá változni. A gyereknek is anyára, apára van leginkább szüksége jelen körülmények között.

Az összezártság felerősíti a családdinamika eddig rejtett anomáliáit. Ezért különösen ügyeljünk arra, hogy ebben a szituációban is legyen személyes tér, lehetőség az elkülönülésre. Sokan panaszkodnak arra is, hogy elfolyik a napjuk, nehéz strukturálni az időt. Épp ezért érdemes kialakítanunk valamiféle napirendet, amihez igazodni lehet. De ami a lényeg: ha már így alakult, és kényszerűségből ugyan, de egész nap összezárva van együtt a család, akkor hozzuk ki belőle a legjobbat. Csináljunk olyan dolgokat, amelyekre eddig nem volt idő. Nem kell hasznosan tevékenykedni egész nap! Az együtt töltött időben az együtt örülés számít legtöbbet.

Alkossunk, mozogjunk, legyünk őszinték

A felnőttek részéről talán az elérhetőség a leglényegesebb, és a nyílt kommunikáció. A napi rutin kialakítása mellett sokat számít a rendszeres mozgás, számos felületen elérhetők online sportfoglalkozások. Érdemes egyéni célokat is kitűzni: például biztathatjuk a gyereket, hogy kezdjen el nyelvet tanulni, írni, rajzolni (utóbbiak segítenek az érzelmek feldolgozásában is). És nagyon fontos, hogy a felnőttek amennyire lehet, hiteles információkat adjanak a gyermekeknek a járvány szülte veszélyhelyzetről, semmiképp se keltsenek bennük pánikot.

T. E.

Címkék: