Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
április 23. kedd, Béla

Megkezdődött a szukot, a sátrak ünnepe

Újbuda   |   2021, szeptember 21 - 14:14Nyomtatóbarát változatSend by email

László Imre polgármester és Molnár Gyula Újbuda országgyűlési képviselője volt a szukot ünnep első napjának vendége az újbudai Bét Sálom Zsinagógában.

Ros hásáná, és Jom kipur ünnepét követi a szukot az őszi zsidó ünnepkör lezárásaként, amely egy hét plusz két napon át tartó sátoros örömünnep, amikor a zsidók kivonulnak egy épített sátorba, és ott emlékeznek közösen őseik negyven évet át tartó sivatagi vándorlására. A biztonságból, a bizonytalanságba költöznek ilyenkor, hogy felidézzék elődeik megpróbáltatásait. A hagyomány szerint 70 különféle néppel kerültek kapcsolatba a vándorlás idején, ezért 70 áldozatot mutatnak be szukot idején.

A sátor a béke és a vendéglátás szimbóluma. Elsőként, szeptember 20-án este Újbuda vezetőit látták vendégül a Károlyi téri zsinagógában, hogy együtt töltsék az ünnep első napját. A közös ima után a kertben felállított sátorban folytatódott az ünnep, ahol Radnóti Zoltán rabbi köszöntötte László Imrét és Molnár Gyulát, majd az ünnep hagyományairól, az ilyenkor fontos szokásokról beszélt. A polgármester is viszonozta a köszöntést, és megosztott néhány régi történetet családja múltjából, illetve az Izraelben vele történt eseményekből, az összegyűlt közösséggel.

“A negyven év egyiptomi vándorlás ideje alatt mindig volt tető a zsidóság feje felett” - nyilatkozta a Bét Sálom Zsinagóga rabbija Radnóti Zoltán, akitől megtudtuk, hogy ilyenkor Isten óvó kezében bízva költöznek ki a szabadba.“ Ez egy örömteli, vidám és nyugodt ünnep, amikor az őszi betakarítást is ünneplik a nádfedeles, kézzel épített sátorban. Az ünnepség során több misztikus szimbólum megjelenik, egyebek mellett az ünnepi csokor, amelyet a citrusalma (etrog), mirtusz, fűzfa és pálma ágak alkotnak. A napi istentiszteleteket követő körmenet végén a csokrot minden égtáj, illetve lefelé és felfelé irányokba is mozgatják, jellegzetes mozdulatokkal, miután áldást mondanak.

A körmenet során hangzanak el azok a dalok amelyek refrénjében szerepel a “hosáná” szó, amely annyit tesz “Segíts meg!” Ebből a bibliai kifejezésből ered a magyar, keresztények által is használt hozsánna szó.