A sztóma egy olyan mesterségesen, sebészek által létrehozott bélnyílás a hasfalon, melyen keresztül a széklet - egy cserélhető zsákba - távozik a szervezetből. Alkalmazására akkor kerülhet sor, ha a betegség nem teszik lehetővé, hogy a bélsár a végbélen keresztül távozzon a testből. A sztóma kezelése könnyen elsajátítható, de felhelyezése a páciens számára komoly lelki megterhelést jelent, sőt, testképzavar kialakulására, az önértékelés csökkenésére is számítani kell! Sokan súlyos rokkantságként élik meg ezt az állapotot. Ennek érzetét oldja például a sztómaexpo és más hasonló közösségépítő esemény. - A sztómát viselők és hozzátartozóik a jövőben kreatív, kézműves foglalkozásokon is részt vehetnek a kerületben – mondta Nagyné Antal Anikó önkormányzati képviselő, a sztómaexpo védnöke.
A sztómát viselő betegeket terápiás szaknővérek támogatják: tanácsokkal szolgálnak, megmondják, hova lehet fordulni a kérdésekkel – hangsúlyozta Horváth Katalin Beatrix sztómaterápiás nővér. Az expo egyik főelőadója betegjogi szakértőként világította meg a páciensek jogi lehetőségeit. Érdeklődésünkre a betegjogi panaszok több fajtáját is felvázolta: Mina András, OBDK Betegjogi Szakreferens (Országos Betegjogi, Ellátottjogi, Gyermekjogi és dokumentációs Központ) szerint a szakmai mellett etikai visszaélések a leggyakoribbak az orvosok és szakdolgozók részéről.
Hazánkban jelenleg több mint tízezer ember él sztómával. Az Összefogás Újbudáért Egyesület támogatta a Van Holnap! Zsákos Alapítvány vastagbélrákos és sztómaviselő betegeket segítő programját.
T. K.