Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 3. péntek, Genovéva, Benjámin

Tudománynépszerűsítő programok a Fizika Mindenkié sorozatban

Újbuda   |   2016, április 14 - 11:24Nyomtatóbarát változatSend by email

Planetáris köd, űrművészet, hőlégballonok, interaktív kísérletek és rendhagyó fizika órák szerepelnek többek között az Eötvös Loránd Fizikai Társulat által koordinált tudománynépszerűsítő és szórakoztató Fizika Mindenkié programsorozatban, amelyet országszerte számos városban rendeznek meg szombaton.

A sorozat ünnepélyes megnyitójának az Eötvös Loránd Tudományegyetemen (ELTE) Lágymányosi Campusa ad helyet. Az ELTE szervezésében látogatható lesz a Sokszínű Fizika Busz, az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont és MTA Energiatudományi Kutatóközpont interaktív, utazó kiállítása. A kísérletek a fizika széles palettáján vezetik végig a látogatókat a 21. század érdekes tudományos eredményeit bemutatva a nanotudományon át a fénnyel kapcsolatos kísérletekig. Az ELTE fizikus hallgatói Young Minds csoportja a Foucault-inga mellett fénnyel kapcsolatos kísérletekkel, rakétákkal, napészleléssel készül az egész napos rendezvényre. Az idei évben először csatlakozik az ELTE rendezvényeihez a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME), amelynek szervezésében Härtlein Károly, az egyetem fizika intézetének oktatója tart kísérleti előadást a mindennapi életet meghatározó mágneses indukcióról, illetve látványos kísérleteket mutat be a gázok feszítőerejéről és a lökéshullámokról.
Az Újpesti Két Tanítási Nyelvű Műszaki Szakközépiskolában teafilterből készítenek hőlégballont, a Dobos C. József Vendéglátóipari Szakképző Iskolában nukleáris délutánt rendeznek, a Madách Imre Gimnáziumban Cartesius búvárok születnek pillepalackokból, a Leövey Klára Gimnáziumban pedig a mechanika és az elektromosság lesz a kísérletek fókuszába.
A rendezvény célja, hogy minél többen közel kerüljenek a fizikához, megértsék a felmerülő problémákat, megismerjék a lehetséges válaszokat és áttekintsék a széleskörű alkalmazásokat, valamint a fizika társadalmi hatásait.
MTI/Újbuda