A polgármester, aki egyben a XI. kerületi Fidesz elnöke is, közleményben reagált Józsa István szocialista politikus szerdai állításaira.
Józsa István azt mondta, megsértette az emberek szabad választáshoz való jogát a Fidesz azzal, ahogyan Budapest XI. kerületében átszabta az önkormányzati választókerületeket, mivel azokat úgy alakították ki, hogy a természetesen összefüggő városrészeket kettévágták. Szerinte a módosítások egyértelműen a Fidesz választási érdekeit szolgálják.
Hoffmann Tamás ezzel kapcsolatban most azt közölte, hogy az MSZP-s politikus összevissza beszél, és nem hajlandó tudomásul venni, hogy leszerepelt Újbudán. A körzethatárok jó része a módosítás után is ugyanaz maradt, mint 2010-ben volt, ráadásul a Fidesz akkor 17 körzetből 16-ban győzött - tette hozzá.
Az intézkedés szerinte nem sérti a választók érdekeit, a szavazókörök újrarajzolása pedig törvényesen történt - közölte a polgármester. Azt írta, a választási törvény írja elő, hogy a választókerületekben nem lehet 15 százaléknál nagyobb eltérés a választópolgárok számában. A körzethatár-módosítással a választókat nem éri hátrány, és nem korlátozódik a szabad választáshoz való joguk sem - közölte.
Hozzátette, már a 2010-es önkormányzati választáson sem a városrészek alkották az egyes újbudai választókörzeteket. "Józsa István ma már arra sem emlékszik kristály tisztán, hogy 2010-ben az MSZP-s és SZDSZ-es politikusok által vezetett kerületben mindenféle egyeztetés nélkül rajzolták át a választási térképet" - fogalmazott.
Az április 6-i választások eredményét azért sem vehette figyelembe az új beosztás, hiszen a törvényi előírásoknak megfelelően azt már március 19-én közzétette a jegyzői iroda - idézte fel. "Érthető, hogy kereken 50 napra volt szüksége Józsa Istvánnak, hogy feltűnjön számára, a helyi választási bizottság által is elfogadott körzethatár módosítás, hiszen nem a kerületben, hanem Diósdon él" - írta Hoffmann Tamás.
Korábban az Index számolt be arról, hogy drasztikusan átszabták az önkormányzati választókörzeteket a XI. kerületben, ahol az ellenzék szerint a kormányoldal az április 6-i országgyűlési választások eredményei alapján húzta meg az új határokat, hogy felhígítsa a kevéssé fideszes körzeteket.
A portál idézi az ellenzékhez közel állónak tartott Szentimreváros blogot, amely szerint az átalakítás klasszikus gerrymandering, azaz olyan változtatás a körzethatárokon, amely kifejezetten a hatalmon lévők választási esélyeit növeli. "Létrejöttek olyan önkormányzati választókerületek, amelyek 3-4 városrészt is magukba foglalnak, szétszabdalnak történelmi városrészeket akár 3-4 részre is, valami egészen más szempontok és érdekek miatt" - írta a blog.
hvg.hu