Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
november 8. péntek, Zsombor

Vihar: a károsultak jelentős részét már kártalanították

Újbuda   |   2015, július 16 - 13:45Nyomtatóbarát változatSend by email

Július 8-án délután hatalmas vihar vonult végig az országon. Legkeményebben a főváros déli, dél-keleti részeire csapott le és okozta a legnagyobb károkat. Özönlöttek a kárbejelentések a biztosítókhoz, melyek ügyfélszolgálataikat és kárszakértő csoportjaikat megerősítve fogadták a megkereséseket.

A kánikula végét jelző heves vihar és felhőszakadás rendszeresen jelentős károkat okoz Magyarországon. 2014 májusa és augusztusa között a nyári viharok miatt az átlagosnál 40 százalékkal több, 134 ezret meghaladó kárbejelentés történt, a biztosítók évente átlagosan 650-700 ezer - lakásbiztosításokra bejelentett – kárt rendeznek. Tavaly a több mint 704 ezer ingatlant ért kárbejelentés mintegy ötöde volt köthető a nagy erejű viharokhoz.

A múlt szerdai vihar sok helyen okozott tetősérülést, az igen erős széllökések miatt jellemző volt a rádőléses kár: a kidőlt fák ingatlanokban, gépjárművekben okoztak sérülést. A Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) múlt heti közlése szerint a károk száma megközelítheti a 20 ezret, a becsült kárérték pedig akár a 3 milliárd forintot is. Gilyén Ágnes, a MABISZ kommunikációs főosztályvezetője a vihar után egy héttel már azt mondta, a pénteki becslés optimistának bizonyult, a tényleges kárérték és a károk száma is jóval magasabb lesz. A július 15-ei adatok szerint az összes kárdarabszám megközelíti a 35 ezret, a becsült kárérték pedig a 4,8 milliárd forintot. Az egy kárra jutó átlagos kárösszeg eltérő a biztosítóknál: 50 és 170 ezer forint között szóródik, az eddigi tapasztalatok szerint azonban igen sok a milliós nagyságrendet is meghaladó összeg. A vihar után több biztosító megerősítette telefonos, illetve személyes ügyfélszolgálatát a gyorsabb kárrendezés érdekében.

fotó:MTI

A lakásbiztosításokban piacvezető Aegon Magyarországhoz június 16-áig 9 ezer kárbejelentés érkezett a július 8-i vihar miatt, a napi kárbejelentések száma még mindig 800-1000 darab. Az ügyfelek által becsült kárérték eléri az 1,35 milliárd forintot, a bejelentés szerinti átlagkár 154 ezer forint, 150 esetben pedig milliós nagyságrendű károkról is beszámoltak.

A mostani vihar – a korábbiaktól eltérően – koncentráltabban csapott le, így a legtöbb kárbejelentés két régióból, ezen belül Pest megyéből (leginkább Budapestről) és Fejér megyéből érkezett. Budafok-Tétényből jelentették a károk közel negyedét, a 11. kerületből összesen 341 darab kárbejelentés érkezett az Aegonhoz, a becsült kár 53 millió forint. Ahogyan egész Budapesten, itt is jellemzően beázásokat, szél okozta tetőszerkezeti károkat, villámcsapást, fakidőlést jelentettek. A károk gyors rendezése érdekében az Aegon kárszakértőket csoportosított át az érintett területekre, így a károsult ügyfelek több mint fele már megkapta a kártérítést.

Hogyan védekezzünk a vihar ellen?

Nyári időszakban a viharok, zivatarok gyorsan, akár naponta többször is kialakulhatnak. A heves eső, jégeső vagy nagy erejű szél okozta károk aránya azonban mérsékelhető, az Aegon Magyarország Országos Kármegelőzési Programjának keretében létrehozott egy weboldalt – www.karmegelozes.hu – ahol kármegelőzési tippeket, tanácsokat kaphatnak az érdeklődők.

A legfontosabb tudnivalók viharkárok megelőzésére

  • Nyáron mindig fokozottan figyeljünk az időjárás-előrejelzésre, ha felkészülünk, megvédhetjük nemcsak értékeinket, de saját és családunk biztonságát is.
  • Mielőtt elmegyünk otthonról, érdemes ellenőrizni az ablakokat, hogy be vannak-e zárva. Amennyiben nyitva maradnak, a huzat tárgyakat sodorhat le, betörheti az üveget, a csapadék pedig eláztathatja a falat, a parkettát, a szőnyeget stb.
  • Több napos elutazás esetén érdemes áramtalanítani az elektromos készülékeket és megelőzni a villámcsapás okozta károkat, vagy elektromos zárlatból kialakuló tüzet.
  • A kerti bútorokat vigyük fedett vagy védett helyre, mert a vihar kárt okozhat a szabadban tartott tárgyakban, ráadásul csábíthatja a behatolókat is.
  • Évente 35 ezer villámcsapás okozhat károkat Magyarországon. Az elektromos berendezések még villámhárító mellett sincsenek teljes biztonságban, a villám okozta elektromos zárlat tönkre teheti a készülékeket és akár tüzet is okozhat. A villámcsapás ellen megoldást jelenthetnek a túlfeszültség-védelmi eszközök, vagy ha kihúzzuk a dugót a konnektorból.
  • A fák meggyengült ágait érdemes levágni, az épület tetőszerkezetét pedig rendszeresen ellenőrizni.

Mit tehetünk, ha hirtelen csap le a vihar?

  • Az ajtókat, ablakokat zárjuk be!
  • Áramtalanítsuk az elektromos berendezéseket!
  • Ha nem otthon tartózkodunk, keressünk védett, stabil helyet!
  • Álljunk autónkkal biztonságos, zárt helyre!
  • Kerüljük el a fákat, épületeket, hogy a letört ágak, cserepek, üvegszilánkok ne okozzanak sérülést.
  • Védjük fejünket a szél sodorta tárgyaktól, ágaktól!
  • Tartsuk erősen a kisgyerekeket, ne szakadjunk el társainktól!
  • Maradjunk távol a leszakadt, életveszélyes villamos távvezetéktől!

További szezonális tippek itt .

K.V.