A kánikula végét jelző heves vihar és felhőszakadás rendszeresen jelentős károkat okoz Magyarországon. 2014 májusa és augusztusa között a nyári viharok miatt az átlagosnál 40 százalékkal több, 134 ezret meghaladó kárbejelentés történt, a biztosítók évente átlagosan 650-700 ezer - lakásbiztosításokra bejelentett – kárt rendeznek. Tavaly a több mint 704 ezer ingatlant ért kárbejelentés mintegy ötöde volt köthető a nagy erejű viharokhoz.
A múlt szerdai vihar sok helyen okozott tetősérülést, az igen erős széllökések miatt jellemző volt a rádőléses kár: a kidőlt fák ingatlanokban, gépjárművekben okoztak sérülést. A Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) múlt heti közlése szerint a károk száma megközelítheti a 20 ezret, a becsült kárérték pedig akár a 3 milliárd forintot is. Gilyén Ágnes, a MABISZ kommunikációs főosztályvezetője a vihar után egy héttel már azt mondta, a pénteki becslés optimistának bizonyult, a tényleges kárérték és a károk száma is jóval magasabb lesz. A július 15-ei adatok szerint az összes kárdarabszám megközelíti a 35 ezret, a becsült kárérték pedig a 4,8 milliárd forintot. Az egy kárra jutó átlagos kárösszeg eltérő a biztosítóknál: 50 és 170 ezer forint között szóródik, az eddigi tapasztalatok szerint azonban igen sok a milliós nagyságrendet is meghaladó összeg. A vihar után több biztosító megerősítette telefonos, illetve személyes ügyfélszolgálatát a gyorsabb kárrendezés érdekében.
fotó:MTI
A lakásbiztosításokban piacvezető Aegon Magyarországhoz június 16-áig 9 ezer kárbejelentés érkezett a július 8-i vihar miatt, a napi kárbejelentések száma még mindig 800-1000 darab. Az ügyfelek által becsült kárérték eléri az 1,35 milliárd forintot, a bejelentés szerinti átlagkár 154 ezer forint, 150 esetben pedig milliós nagyságrendű károkról is beszámoltak.
A mostani vihar – a korábbiaktól eltérően – koncentráltabban csapott le, így a legtöbb kárbejelentés két régióból, ezen belül Pest megyéből (leginkább Budapestről) és Fejér megyéből érkezett. Budafok-Tétényből jelentették a károk közel negyedét, a 11. kerületből összesen 341 darab kárbejelentés érkezett az Aegonhoz, a becsült kár 53 millió forint. Ahogyan egész Budapesten, itt is jellemzően beázásokat, szél okozta tetőszerkezeti károkat, villámcsapást, fakidőlést jelentettek. A károk gyors rendezése érdekében az Aegon kárszakértőket csoportosított át az érintett területekre, így a károsult ügyfelek több mint fele már megkapta a kártérítést.
Hogyan védekezzünk a vihar ellen? Nyári időszakban a viharok, zivatarok gyorsan, akár naponta többször is kialakulhatnak. A heves eső, jégeső vagy nagy erejű szél okozta károk aránya azonban mérsékelhető, az Aegon Magyarország Országos Kármegelőzési Programjának keretében létrehozott egy weboldalt – www.karmegelozes.hu – ahol kármegelőzési tippeket, tanácsokat kaphatnak az érdeklődők. A legfontosabb tudnivalók viharkárok megelőzésére
Mit tehetünk, ha hirtelen csap le a vihar?
További szezonális tippek itt . |
K.V.