A konferenciát Janez Potocnik, az Európai Bizottság környezetvédelmi biztosa nyitotta meg. "Amikor egy nagyipari beruházást létrehozunk, akkor mindenekelőtt a biztonságra kellene odafigyelni, abba kellene pénzt invesztálni. A megelőzés a legfontosabb és ebben a vonatkozásban nem szabad takarékoskodni. Az Európai Unió szabályozásai rendkívül szigorúak és hatékonyak. Az adott országok illetékeseitől függ, hogy ezeket a szabályozásokat mennyire tartják be. A prevenció mindig sokkal kevesebbe kerül, mint az utólagos gyógyítás. Egy új beruházáskor nem szabad takarékoskodni, mindent meg kell tenni, hogy a környezetvédelmi garanciák megvalósulhassanak!"- nyilatkozta Janez Potocnik.
A hiányos ellenőrzések és a gyenge hatóságok sokszor végzetes következményekkel járnak. A kolontári vörös-iszap katasztrófa volt hazánk egyik legnagyobb ipari katasztrófája. Több ezer ember veszítette el otthonát, az eszmei és természeti értékek pusztulásáról nem is beszélve. Ahhoz, hogy hasonló tragédia ne történjen, drasztikus változásokra van szükség és ezekben a változásokban mi emberek is segíthetünk, legfőképpen azzal, hogy óvjuk, védjük saját bolygónkat.
Illés Zoltán, a Vidékfejlesztési Minisztérium Környezetügyért felelős államtitkára szerint minden ember felelős a saját környezetéért, azzal, hogy döntéseket hozunk vásárláskor, hogy milyen termékeket választunk és az, hogy ki, hogyan él, minden ember saját joga, tehát tőlünk is függ a bolygónk sorsa.
Tia - Újbuda TV (2011. 05. 09.)
További érdekességek: veledepul.ujbuda.hu