Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 11. szombat, Ágota

Népdaloktól volt hangos a Domokos iskola

Újbuda   |   2014, május 13 - 00:00
Nyomtatóbarát változatSend by email
Határokon átívelő népdaltalálkozót rendeztek a Domokos Pál Péter Általános Iskolában. A Virágok vetélkedésére tizenharmadik alkalommal gyűltek össze Moldvából, Erdélyből, Kárpátaljáról és Csángóföldről az általános iskolások, hogy megmutassák népdalkincsük és egyedi énekstílusuk legjavát. A gyerekek a hat nap alatt zenei fesztiválokon lépnek fel, az őket elszállásoló családok pedig városnézésre és kulturális programokra viszik őket.

Itthoni és határon túli fiatal népdalénekeseket felvonultató fesztivál volt a Domokos Pál Péter Általános Iskolában. A rendezvény 150 résztvevőjét két külön teremben hallgatta meg a neves népművészekből álló zsűri. Mivel a virágok vetélkedése nem verseny, az ítészek csak véleményt formáltak, tanácsokat adtak, de nem állítottak rangsort.

Az ötnapos fesztiválon első osztályos általános iskolás és főiskolai hallgató egyaránt fellépett. A legtöbb induló Erdélyből és Székelyföldről érkezett, de Moldvából, Kárpátaljáról, a Felvidékről és a Vajdaságból is jöttek diákok, sőt, bukovinai székelyek is felléptek a rendezvényen. A Kárpát-medencei népdalénekes találkozón azok a fiatal énekesek és tanáraik vehette részt, akik a szülőfalujukban rendezett énekversenyen dobogós helyezést értek el. A szervező Gyepük Népe Alapítvány kuratóriumának elnöke, Tündik Tamás elmondta, hogy év közben is ápolják a kapcsolatot a határon túli magyarokkal, a népdal találkozóra pedig megszervezték a diákok utazását és programját.

A Virágok vetélkedése című népdalverseny megnyitója a Polgármesteri Hivatal nagytermében volt. Nagyné Antal Anikó önkormányzati képviselő kezdeményezésére tavaly óta az önkormányzat is vendégül látja az énekeseket, akiknek a kötetlen beszélgetések alkalmával lehetőségük nyílik jobban megismerni egymást.

Molnár László alpolgármester a megnyitón elmondta, az esemény kiváló lehetőség arra, hogy a fiatal tehetségek megmutassák hagyományaikat és tudásukat. A többek között Székelyudvarhelyről, Gyimesből, Varjasról és Nyárádmentéről érkező csoportok mindegyike beszámolt arról, hogy fontos nekik a Kárpát-medence kulturális kincseinek egymás közti megosztása. A gyimesi vagy moldvai csángó éneklési technikák elsajátításánál pedig segítséget jelent, ha testközelből is látják, hallják az autentikus hagyományőrzőket énekelni.

T.D. - ÚjbudaTV