Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
november 30. szombat, András, Andor

Legközelebb 2026-ban lesz Európából megfigyelhető teljes napfogyatkozás

Újbuda   |   2015, március 20 - 10:04
Nyomtatóbarát változatSend by email

Hosszabb szünet után ismét napfogyatkozást láthattunk Magyarországról március 20-án, a délelőtti órákban. A fogyatkozás közel 60 százalékos volt, a következőre több mint 11 évet kell várni.

Napfogyatkozás olyankor jön létre, amikor a Hold a Föld és a Nap közé kerül, ezért árnyéka bolygónkra vetül. A jelenség a Föld felszínén állva csak az árnyék területéről figyelhető meg. A Napnak és a Holdnak az égen látható mérete közel egyforma, mivel a Hold a Napnál 400-szor kisebb és 400-szor közelebb is van, ezért kedvező helyzetben a Hold az egész napkorongot eltakarhatja. Részleges napfogyatkozás akkor látható, amikor a Hold a napkorongnak csak egy részét takarja el. Utóbbi egy-egy napfogyatkozás alkalmával a Föld több ezer kilométer széles területről figyelhető meg - olvasható a Magyar Csillagászati Egyesület oldalán.

A 2015. március 20-i fogyatkozás teljes napfogyatkozás volt, azonban a teljesség sávja lakott területektől távol, az Atlanti-óceán vidékein helyezkedik el, a hazánkhoz legközelebbi szárazföld, ahonnan meg lehetett figyelni a teljességet, a Feröer-szigetek. A jelenség Európa teljes területéről látható volt, minél nyugatabbra, minél közelebb helyezkedünk el a teljesség sávjához, annál nagyobb mértékű részleges fogyatkozást láthattunk.

Budapestről nézve a fogyatkozás 9:39:32-kor kezdődött. A jelenség közepén, 10:48:33-kor a fogyatkozás nagysága 0,66, a napkorong 58,4%-a van takarásban, a Nap 40° magasan látszott a horizont felett. Ilyen mértékű napfogyatkozás során a napfény mennyisége észrevehetően csökken, noha még nem túl feltűnően. A fogyatkozásnak 11:59:47-kor volt vége Budapesten.

Magyarországról is jól megfigyelhető teljes napfogyatkozás legutóbb 1999 nyarán volt, amikor is országos kampány hirdette a jelenséget. A Magyar Csillagászati Egyesület szakmberei ezúttal is több helyszínen várták az érdeklődőket távcsöves bemutatóval és Magyar Tudományos Akadémia (MTA) is bemutatót tartott Széchenyi téri székháza előtt.

Az ÁNTSZ arra figyelmeztetett, hogy súlyos szemkárosodást, akár vakságot is okozhat, ha valaki szabad szemmel nézi a Napot. Napszemüveg, a filmszalag, a fényképészeti szűrő, a polárszűrő, a kompaktlemez (CD) és a kormozott üveg sem nyújt megfelelő védelmet, illetve távcsövön, látcsövön vagy fényképezőgépen keresztül is kockázatos figyelni a pénteki csillagászati jelenséget.
Az Országos Frédéric Joliot-Curie Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Kutató Intézet tanácsa szerint a napfogyatkozás megfigyelésének legbiztonságosabb módja a Nap kivetített képének közvetett nézése. Ez legegyszerűbben a camera obscura elvén alapuló kivetítéssel érhető el: egy kartonlapba kisméretű lyukat készítünk - például gombostűvel - és a Nap képét ezzel vetítjük ki egy fehér papírlapra.