A kivitelező tájékoztatása szerint először az utcai gerinccsatorna épül meg, majd a telekhatáron belül – gravitációs csatlakozás esetén – egy méterig az úgynevezett házi bekötőcsatorna. Ezen a vezetéken keresztül jut az adott ház/lakás összegyűjtött szennyvize az utcai szennyvízcsatornába. A házi szennyvízhálózat megtervezése és a házi bekötő csatornáig tartó kiépítése az ingatlantulajdonosok feladat és költsége – derül ki a projektről szóló közleményből. Az összeget befolyásolja a helyi adottság, így például a távolság és a mélység, a terepviszonyok valamint a meglévő burkolat. A házi hálózat tervezésének egyik feltétele az utcai közcsatorna és az ingatlanhoz tartozó házi bekötővezeték, de szükség van az elkészült vezetékek műszaki vizsgálatára és a geodéziai bemérésre is.
A terveket kizárólag tervezői jogosultsággal rendelkező – a tervezői névjegyzékben szereplő, vízimérnök tervezési, épületgépész-tervezői vagy településrendezési víziközmű tervezési – szakember készítheti. A tervek ellenőrzése és jóváhagyása a csatornahálózat későbbi üzemeltetője, a Fővárosi Csatornázási Művek (FCSM) végzi.
Az építésre vonatkozó engedély (szolgáltatói hozzájárulás) kiadásának előfeltétele az ingatlan előtti gerinccsatorna üzembe helyezése, de a telken belüli munkák végeztével is az FCSM hozzájárulása szükséges a házi csatorna használatbavételéhez.
A projekt szakemberei felhívják a figyelmet, hogy a belső hálózat megtervezésével és kiépítésével csak megfelelő végzettséggel, jogosultsággal és tapasztalattal, kamarai tagsággal rendelkező, garanciát vállaló szakembert érdemes megbízni.
A jelenleg épülő szennyvízcsatorna üzem behelyezését követően, egy év türelmi idő van a rácsatlakozásra, később talajterhelési díjat kell fizetni az elszivárgó szennyvíz után. Ennek összege akár a csatornahasználati díj tízszerese is lehet köbméterenként.
További információ: www.bpcsatornazas.hu, info@bpcsatornazas.hu ingyenes zöld szám: 06-80-205-412 |
Újbuda