Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 21. kedd, Ágnes

Klímát szeretne? Figyeljen a részletekre!

Újbuda   |   2015, július 14 - 13:29
Nyomtatóbarát változatSend by email

Egy légkondit nem lehet csak úgy megvenni és felcsavarni a falra. Bár mindenki így csinálja, de ez szabálytalan. A klímavédelem jegyében csak egy olyan nemzeti hatóság engedélyével működhetnek a szerelők, amely gyakorlatilag nem létezik, de már lehet tudni, hogy jó nagy bírságokat szabhat majd ki - írja a hvg.hu.

„Az úgy nem megy, hogy maga a saját feje után vesz egy klímát a neten vagy valamelyik áruházban, aztán csak bedugja a készüléket a konnektorba, és kész. Sőt, ha már megvette, lehet, hogy talál hozzá valakit, aki azt fel is szereli magának, de az szinte biztos, hogy nem szakember lesz, és így akár saját maga is felszerelhetné, mert annyit ér egy kontár munkája” – világít be a klímaszerelők világába egy saját elmondása szerint „sokat látott” érdi szakember. Nevét nem adja a véleményéhez, de több mint 20 éves tapasztalatra hivatkozva határozottan állítja, hogy ma tíz újonnan felszerelt légkondicionálóból hatot vagy hetet nem klímás szakemberek üzemelnek be. Azt mondja, a tulajdonosnak általában az se számít, hogy így egyből ugrik a készülék garanciája.

Ezen a helyzeten módosít elméletben a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium által kidolgozott rendszer, amely csak akkreditált cégeket és szakembereket engedne a klímák közelébe. A Nemzeti Klímavédelmi Hatóság egy uniós rendelet következménye. Az üvegházhatást fokozó „klímagázok” alkalmazásáról, elkerüléséről szóló irányelv átvételekor előbb februárban egy kormányrendeletben (14/2015. Korm.rendelet) azt írták elő, hogy március végéig a fluort tartalmazó hűtő-, légkondicionáló és hőszivattyú-berendezéseket forgalmazó, üzembe helyező és javító vállalkozásnak regisztráltatniuk kell magukat, majd néhány hete Seszták Miklós aláírásával megjelent az a minisztériumi rendelet is (41/2015. (VII. 3.) NFM rendelet), amely a szakterületen dolgozók képzését részletezte.

Ennek a rendszernek a hatósági ügyintézője volna a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság (NKVH), amelynek működését nagyrészt az biztosítaná, hogy az iparág forgalmazói, a klímák üzembehelyezői, szerelői az adatbázisban szereplésért fizetnek. Igaz, a regisztráció ingyenes, de „annak hatósági felügyelete” már díjkötelezettséggel jár, ezen kívül a tervek szerint a hatóság a tanfolyamok és vizsgák díjából is bevételhez jutna. Az NKVH még ellenőrzési jogköröket is kapna, és ha hiányosságot lát, százezertől ötmillió forintig terjedő bírságot vethetne ki. A cikk teljes terjedelemben itt olvasható.