A múlt hétfői vihar óta eltelt héten az előzetes becsléseket meghaladó számú, több mint 13 ezer, a lakossági ingatlanokat érintő kárral kapcsolatos bejelentés érkezett a biztosító társaságokhoz. A károk becsült értéke az eddigi adatok alapján eléri az 1,6 milliárd forintot. A leggyakoribb kártípus a felhőszakadás, az úgynevezett elöntéses kár, illetve a tetőbeázás. Emellett viharkárokról, valamint a villámcsapások másodlagos, indukciós hatása miatt bekövetkezett káreseményekről érkezett bejelentés.
A legtöbb kárt Budapestről, illetve Pest, Bács-Kiskun, Somogy valamint Baranya megyéből jelentették.
A fővárosban szokatlan jelenségként észlelték, hogy a felhőszakadásszerű esőzés egyes kerületeket igen erősen érintett, más területeket jóval kevésbé. A budai oldalon a Várhegy és környékéről, az I. és II. kerületből, a pesti oldalon az V., a VIII., a IX., a XIII. és a XIV. kerületből jelentették eddig a legtöbb kárt.
A biztosítási szabályzatok általában tartalmazzák, hogy a káresemény észlelésétől számítva milyen határidőn belül kell bejelenteni az eseményt a biztosítótársaságnak.
Ez a magyarországi gyakorlatban az észleléstől számított 2-5 nap. Mivel a négy napos ünnep következtében sokan nem tudták ezt a határidőt betartani, a biztosítók a szerződésben foglalt határidőt rugalmasan kezelik.
A szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy a helyszínről érdemes fotót készíteni, illetve a sérült épületelemeket mindenképpen megőrizni a kárfelmérő kiérkezéséig annak érdekében, hogy a kárszakértő pontos képet tudjon alkotni az ingatlan sérüléséről.
A múlt hétfői nem az első kiemelkedően nagy károkat okozó káresemény volt idén. A június 9-én, a kánikulát követő vihar több mint 2000 kárt okozott az ingatlanokban, míg. a július 8-án lecsapó hatalmas vihar után 35 ezer kárbejelentés történt - az utóbbi kárértéke megközelítette az 5 milliárd forintot.
A biztosítók évente átlagosan 650-700 ezer lakásbiztosítási kárt rendeznek. A 2014-es évben a több mint 704 ezer ingatlant ért kárral kapcsolatos bejelentés közel ötöde volt a nagy erejű viharokhoz köthető.
Újbuda
fotó: MTI