1948-ban az UNESCO támogatásával alapították a FICE-t, a családon kívüli nevelés – különösen a nevelőotthoni nevelés – minden progresszív törekvését felkaroló és népszerűsítő nemzetközi szakmai szervezetét.
A Nevelőotthonok Nemzetközi Szövetségének (FICE) Magyarországi Egyesülete 1989-ben jött létre, azóta minden évben ülésezik a gyerekparlament. A plenáris ülést Herczeg Rita, az Országos Betegjogi, Ellátottjogi, Gyermekjogi és Dokumentációs Központ (OBEGYDK) gyerekjogi képviselője vezette. – Bizonyos ajánlásokat, észrevételeket fogalmazunk meg, amiket el fogunk juttatni a törvényhozónak a minisztériumba, és a fenntartónak a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatósághoz és reméljük, hogy figyelembe veszik a gyerekek véleményét – mondta Herczeg Rita.
Az ülést megelőzően a gyerekek részt vettek egy speciális tréningen, amelynek az volt a feladata, hogy oldja a gyerekek izgalmát, és felkészítse őket a vitára, hogy érdemben tudjanak tárgyalni. - Mivel ezek a gyerekek nem családokban élnek, nincs szülő a háttérben, aki mindenképpen kiáll a gyerekek jogaiért, nagyon öntudatos állampolgárrá kell nevelni őket – mondta Dóka Rita, a FICE Magyarországi Egyesületének elnöke. – Már gyerekkorukban fel kell készíteni őket arra, hogy kiállhatnak az érdekeikért. Valamint arra is felhívja a figyelmet, hogy ők is választó állampolgárok, éljenek a szavazati jogukkal – tette hozzá.
HL