A Földművelésügyi Minisztérium Élelmiszerlánc-felügyeleti Főosztályának szakvéleménye alapján első alkalommal április 25 –29. között kellett ezt megtenni. A hivatal által javasolt további alkalmak:
- kaszálásra: június 6–10.
- kaszálásra: július 11–15.
- kaszálásra: augusztus 1–5.
Az előző esztendők tapasztalatai alapján várhatóan augusztusban tetőzik a parlagfű pollenkoncentrációja, ezért a megelőzést a javasolt időpontokban mindenképpen szükséges elvégezni. Ha az érintettek nem a megjelölt időszakban és az előírt módon végzik el a műveletet, az fokozott oldalhajtást, így nagyobb biomassza-produkciót és magasabb pollenszámot eredményez, mintha a kaszálás egyáltalán nem történt volna meg.
A kaszálást nem szabad túl alacsonyan, „a talajt mintegy felszántva” elvégezni, mert az a további parlagfűmagvak csírázásához vezet, és az eredeti növénytakaró parlagfű elnyomó hatását is csökkenti.
Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény 17. § (4). bekezdés értelmében a földhasználó köteles az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, utána a vegetációs időszak végéig ezt folyamatosan fenntartani.
A törvény értelmében a mulasztóval szemben növényvédelmi bírságot kell kiszabni, amelynek mértéke a parlagfűvel borított terület nagyságától függően 15 ezer forinttól 5 millió forintig terjedhet. A közérdekű védekezés elrendelésével és végrehajtásával felmerülő költségeket is az ingatlan tulajdonosának/használójának kell megtérítenie.
Újbuda