Az iskolakezdési támogatás egy kedvezményes adózású - a cafeteria részeként igénybe vehető - béren kívüli juttatási elem. A munkahelyen igényelhető, előnye, hogy kevesebb adó és járulék terheli, mint a bért. A különbség jelentős: egy bruttó 300 ezer (nettó 200 ezer) forint keresetű dolgozó a munkáltatónak havi 385 ezer forintjába kerül. Így könnyen kiszámolható, hogy az állam kapott 185 ezer forintot, tehát a 300 ezres bruttó bérre vetítve, ez közel 62 százalékos adó és járulékteher. Az iskolakezdési támogatás viszont csak 34,51 százalékkal adózik és 2016-ban egy szülőnek gyerekenként 33 300 forint adható, ráadásul mindkét szülő felveheti ugyanazon gyermek után. Ennek megfelelően:
Egy kétgyermekes család, ahol mindkét szülő dolgozik, hozzájuthat 133 200 forinthoz, és csak 45 967 forint adót kell befizetnie utána. Fontos, hogy ez a támogatás csak utalvány formájában kapható meg a munkahelyünktől, és az összege csak tanszerre, ruhára és tankönyvre költhető el. Ha ugyanezt bérben fizetné ki a munkáltató, akkor a munkavállalókkal közösen majdnem a háromszorosát kéne kifizetni bér és járulék teherben.
A támogatás december 31-ig igényelhető, de csak azon gyermek után jár, aki után családi pótlék is igényelhető. Főszabály szerint csak saját gyerek után lehet kérni, egy iskolás korú gyermek iskolakezdési támogatást kaphat:
- a vér szerinti, az örökbe fogadó szülő,
- a szülővel együtt élő házastárs,
- az a személy, aki a saját háztartásában nevelt gyermeket örökbe kívánja fogadni, és az erre irányuló eljárás már folyamatban van,
- a nevelőszülő,
- a hivatásos nevelőszülő,
- a gyám,
- az a személy, akihez a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény 72. §-ának (1) bekezdése alapján a gyermeket ideiglenes hatállyal elhelyezték
forrás: penzcentrum.hu