A Leprások világnapjához kapcsolódóan Újbudán tartotta éves közgyűlését a Lepramisszió. A magyarországi szervezet tagja a 144 éves múltú Nemzetközi Lepramissziónak, amelynek célja a napjainkban is még áldozatokat követelő betegség elleni leghatékonyabb fellépés.
A sok millió ember halálát okozó - de már gyógyítható kór - máig szedi áldozatait. A legtöbb megbetegedést India, Kína, Kongó és Etiópia igen rossz higiénés körülményekkel küzdő térségeiben regisztrálják.
A Lepramisszió küzd a kivetettség ellen, felkutatja a sokszor száműzetésben élő betegeket, és számukra kórházakat, egészségügyi központokat hoznak létre az érintett területek közelében. |
A Kelenföldi Evangélikus Templomban tartott eseményen - amelyhez közös imádság is kapcsolódott - jelen volt a Lepramisszió több magyarországi vezetője is. A szervezet elmúlt évben végzett munkájának eredményeiről, és az idei évre tervezett feladatokról Riskóné Fazekas Márta igazgató számolt be. Eszerint 2018-ban az afrikai országokban is végeznének missziós munkát, az egyházi iskolákban pedig rendhagyó órákat tartanának a betegségről.
Kelenföldön régi hagyománya van a segítségnyújtásnak: Blázy Árpádné lelkipásztor maga is tagja a hazai szervezet kuratóriumának, a kelenföldi evangélikus közösség tagjai pedig nemcsak rendszeres pénzadományokkal, hanem munkával is segítik a betegség elleni nemzetközi küzdelmet.
Tudta? - Bár a lepra már gyógyítható, de orvosilag még nem megelőzhető, nincs ellene védőoltás. - Leghatásosabb a lepra ellen a mélységes nyomor megszüntetése. - A földön minden második percben kiderül valakiről, hogy leprás. - Az új fertőzöttek egyötöde kiskorú. Az 1980-as évek óta (amikor a kombinált gyógyszerkészítmények használatát bevezették a lepragyógyításban) több, mint 15 millió beteget sikerült meggyógyítani a Nemzetközi Lepramisszió intézményeiben világszerte. |
A Leprások világnapját 1954 óta minden évben január 30. tartják világszerte.
D. B. S.