A parlament közelében lévő Cipők a Duna-parton emlékmű az 1944–45-ben, a Szálasi-kormány alatt a nyilasok által a Dunába lőtt magyar zsidóknak állít emléket. A rendezvényen Köves Slomó rabbi a holokauszt veszteségeiről beszélt.
A megemlékezésen, amelyen László Imre, Újbuda polgármestere is részt vett, arra a több tízezer emberre emlékeztek, aki 77 esztendővel ezelőtt a budapesti gettókban várta a véget. A tömeges kivégzések során az áldozatokat sorba állították a Duna partján, majd a folyóba lőtték őket.
– A cipők emlékeztetnek az 550 ezer magyar áldozatra, akiknek legnagyobb részét haláltáborban gyilkolták le. De azokra az embermentőkre és áldozatokra is emlékezünk, akik megpróbáltak tenni valamit a gonoszság, a gyűlölet ellen – mondta beszédében Köves Slomó. Az EMIH vezetőrabbija egy régi zsidó tanítást idézett: aki egy ember életét megmenti, az egész világot megmentette. – Ma, 77 évvel később, látjuk, hogy a holokauszt túlélői rengeteget adtak a világnak, és mennyivel lennénk gazdagabbak, ha a holokauszt hatmillió áldozata és leszármazottaik ma is velünk élnének. Ez a nap felhívás, hogy az értelmetlen gyűlöletre ok nélküli szeretettel válaszoljunk – zárta gondolatait a rabbi.
T. D.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |