Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 5. vasárnap, Simon

Akár a kertünkbe is beköltöznek a baglyok

Újbuda   |   2022, április 13 - 15:22
Nyomtatóbarát változatSend by email

A bagoly az egyik legkedveltebb madárfaj, mesék és rajzfilmek százaiban kapott főszerepet a hatalmas szemű ragadozó. Talán éppen népszerűségük elől menekülve folytatnak rejtőzködő életmódot a városokban is szívesen áttelelő erdei fülesbaglyok, amelyeket a Magyar Madártani Egyesület minden évben a lakosság segítségével számol össze. A populáció védelme azért is fontos, mert jobb rágcsálóirtót még nem találtak fel.

A Magyar Madártani Egyesület azért méri fel évente a hazánkban élő erdei fülesbaglyok állományát, hogy figyelemmel kísérhesse a madárpopuláció változásait. A január végén lezajlott idei számláláshoz önkéntesekként újbudaiak is csatlakozhattak, hiszen ezek a baglyok előszeretettel telelnek át kis és közepes városok, kerületek belső területein, hogy védve legyenek a héjáktól és sasoktól. A hideg hónapokban bevándorló baglyok is érkeznek, ők azért költöznek Magyarországra, mert itt általában nincs hó, ami alól máshol nehéz kivadászniuk az egereket és pockokat.
A kérdésre, hogy miként lehet megszámolni a kiválóan rejtőzködő baglyokat, Orbán Zoltán, az egyesület szóvivője azt mondta, könnyebb, mint gondolnánk. – Ezek félkilós vekni méretű madarak, és szeretnek az ágakon üldögélni. Egyszerűen közelítsük meg az adott fát, lehetőleg távcsővel, de ha az nincs, akkor egyedül, halkan bemehetünk a fa alá is. Végül pedig el kell küldeni az adatokat egy okostelefonos bejelentőlapon – tette hozzá.
Az akció idén is sikeres volt, bár sok madár elbújt a számlálók elől. A 2022. évi bagolyszámlálás során 699 település 1104 helyszínéről 406 felmérőtől kapott információk alapján 11 040 erdei fülesbaglyot regisztráltak hazánkban. Ez jóval kevesebb a tavalyinál, aminek két fő oka van. – Egyrészt a számlálás négy napján erős viharok voltak, ezért a számlálók csak bagolyköpeteket találtak a fák alatt, madarakat nem, azok ugyanis behúzódtak rejtettebb helyekre. Másrészt akkor zajlott le egy pocokgradáció (túlszaporodás). A kis rágcsálók létszáma három-négy évente éri el a csúcsot, utána az állomány összeomlik az átlagos 10 százalékára, így élelem híján a baglyok máshol telelnek – tájékoztatott Orbán Zoltán.
Idén tehát 30 százalékkal kevesebb baglyot számoltak meg itthon, de a fenti okok miatt ez nem jelent rosszat az állomány szempontjából. Jelenlétük nagyon fontos, hiszen minden egyes fülesbagoly naponta átlagosan 2,5 kis rágcsálót eszik meg; a 11 040 magyarországi példány a 100 napos telelési idő alatt 2 millió 760 ezer, átszámítva 69 tonna mezei pockot kebelez be. A baglyok így sok 100 millió forintos hasznot hoznak a mezőgazdaságnak, megkímélve a természetet a rendkívül káros rágcsálóirtó szerek használatától.

T. D.