A Magyar Mérnöki Kamara Környezetvédelmi Tagozata idén 13. alkalommal adott át szakmai elismeréseket műszaki, környezetvédelmi szakembereknek.
A Magyar Mérnöki Kamara Környezetvédelmi Műszaki Felsőoktatásért oklevelét Jobbágy Andrea, a BME VBK Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék egyetemi docense kapta „a környezetvédelem érdekében, elsősorban a szennyvízkezelés területén kifejtett nemzetközi hírű szakmai tevékenysége és sok évtizedes kiváló oktató munkája elismeréseképpen”. Faigl Ferenc dékán, a BME VBK vezetője méltatásában kiemelte, hogy a kar docense új technológiákat fejlesztett ki az eleveniszapos szennyvíztisztítás területén, a szennyvíztisztítási folyamat biotechnológiai szemléletével pedig új iskolát teremtett, valamint új tantárgyakat vezetett be a műegyetemi oktatásba („Környezetvédelmi biotechnológia”, „Alkalmazott biodegradáció”, „A környezetvédelem alapjai” és több, új laboratóriumi gyakorlat a bioreaktor-tagolás hatásának szemléltetésére). Jobbágy Andrea tucatnyi hallgatója vett részt új technológiák közvetlen gyakorlati alkalmazását előkészítő félüzemi kísérletekben több éven át svájci ipari és kommunális szennyvíztisztító telepeken, illetve az Amerikai Egyesült Államokban. Számos hallgatóját vonta be nemzetközi konferenciák munkájába, illetve kétoldalú együttműködésekbe is.
Jobbágy Andrea nevében az oklevelet Vértessy Beáta tanszékvezető (jobbról a második) vette át.
A másik BME-s díjazott, Ullmann Orsolya balról az első hölgy.
Környezetmérnöki Diplomadíj kiemelt díjazásban részesült Ullmann Orsolya, a BME VBK hallgatója a „Felszíni vizekben megjelenő mikro-szennyezőanyagok fiziológiai hatásának vizsgálata Tetrahymena pyriformis állati egysejtű és Daphnia magna ágascsápú rák modellorganizmuson” című dolgozatával. A díjazott hallgató témavezetője, Molnár Mónika a bme.hu-nak elmondta: az elmúlt pár évtizedben egyre növekvő érdeklődés övezi a felszíni és felszín alatti vizeinkben megjelenő, újonnan felismert káros hatású mikro-szennyezőanyagokat (ide sorolhatók például a gyógyszerhatóanyagok, az ipari segédanyagok, a növényvédőszerek, az élvezeti szerek, a táplálék-kiegészítők, valamint a hormonok is). E vegyületek másodlagos káros hatásai csak az utóbbi években váltak nyilvánvalóvá, viszont a vizekbe kerülésük folyamatos, hiszen gyártásuk és fogyasztásuk is egyre nagyobb mértékű – hívta fel a figyelmet a kutató.
V. Németh Zsolt környezetügyért, agrárfejlesztésért és hungarikumokért felelős államtitkár a díjazottak kiemelkedő munkáját méltatva elmondta, a környezet megóvását igénylő technológiai fejlesztések, műszaki megoldások megalkotásához szükség van a most díjazott szakemberek tudására.
BME/újbuda