Nem volt nehéz a címben szereplő Kelen-fílinget tetten érni azon a teljesen átlagos kedd délutánon, amelyen a normál üzemmódnak megfelelően több száz fiú és lány rúgta a labdát zöld-fehér szerelésben a klub Hunyadi Mátyás úti sporttelepén. A szikrázó napsütésben a zöld gyepen fehér labdát kergető gyerekek, illetve a pályák szélén beszélgető szülők látványa hamar megmutatta, miért is jó kelenesnek lenni.
A XI. kerületi Kelen Sport Club Kelenvölgy lakosainak közösségi munkájával jött létre 1926-ban, és az egyesületnél a mai napig azt tartják a legfontosabbnak, hogy a futball szeretetéből felépült egyesület mindenkinek meg tudja adni a labdarúgás élményét. Ennek az esti hobbifoci mellett természetesen része az elitképzés, a tehetségek célirányos fejlesztése is.
A klub eredetileg a mai Solt utcai pályán edzett és játszotta mérkőzéseit, 1934 óta használják a Hunyadi Mátyás úti telepet, amely korábban egy elkerítetlen, parlagon heverő terület volt. – Ma a Kelen SC bázisán két műfüves és egy füves pályán tizenegy főállású edző keze alatt fociznak a gyerekek, 650 fiú és lány, több mint harminc különböző létszámú korosztályos csapatban – tudtuk meg Kun Istvántól. Az egyesület tehetségközpontjának szakmai vezetőjét elsősorban az utánpótlás-nevelés rendszeréről, a három színű, pontosabban három szintű képzési rendszerről faggattuk. A tehetségközpont hattól tizennégy éves korig viszi a gyerekeket, ezt a folyamatot felügyeli Kun István. Utána Bordán Csaba szakmai igazgató vezetésével egészen felnőttkorig kísérik őket, legyen szó amatőr fociról, a félprofi szintről – például az SC saját NB III-as, illetve NB I-es női nagypályás felnőtt csapatáról –, vagy akár más, profi gárdát működtető klubhoz igazolásról.
Piros, fehér, zöld, ez a Kelenföld
– A Kelen SC befogadó klub, amely ugyanakkor eredményes klub is, nem véletlen, hogy az elmúlt években elnyerte az MLSZ-től a tehetségközpont minősítést – mondta Kun István. – Ez a kettősség gyakorlatilag azt jelenti, hogy aki jelentkezik hozzánk, hogy focizni szeretne, azt tudjuk fogadni. A gyerekeket három csoportra osztjuk aszerint, hogy kinek milyen céljai, adottságai vannak. A legügyesebbek és legelhivatottabbak a tehetségközpont csapataiban készülhetnek, és a kiemelt országos bajnokságokban mutathatják meg magukat hétről hétre. Ők alkotják az úgynevezett zöld csapatainkat. A többiek közül a fehér csapatokban játszók a Budapest-bajnokságokban szerepelhetnek, akik pedig „csupán” jól szeretnék érezni magukat kint a gyepen, és nem szeretnének bajnokságban játszani, azoknak kínálunk sportolási lehetőséget a piros csapatainkban – részletezte a szakmai vezető.
Természetesen van átjárás az egyes szintek között. Ha egy fiú vagy lány hobbifocistaként kezdi, ám később úgy gondolja, hogy szeretne magasabb szinten játszani, akkor éppúgy van jövője a klubnál, mint annak, aki például a tanulmányai miatt úgy dönt, hogy megmarad a heti 2-3 edzésnél, a játék puszta élvezeténél. A zöld csapatoknál edződőkre visszatérve, náluk a magas szintű szakmai munkán van a hangsúly, mind mennyiségben, mind pedig minőségben. A gyerekek itt táplálkozási tanácsokat is kapnak, és kiegészítő tréningeken, például speciális erőnléti vagy kognitív fejlesztési foglalkozásokon is részt tudnak venni.
A jó légkör a Facebooknál is jobban terjed
Hogyan zajlik a toborzás, milyen kapcsolatok épültek ki a kerületi iskolákkal, óvodákkal? – kérdeztük Kun Istvánt, a szakember pedig egy elsőre talán furcsán hangzó, ám a Kelen filozófiáját és klubéletét ismerve nem meglepő választ adott. – Mi nagyon támaszkodunk a szülőkre, akik örömmel jönnek és segítenek minket, ennek pedig nagy szerepe van abban, hogy ilyen családias a légkör. Természetesen a kerületi iskolákban és óvodákban is rendszeresen ott vagyunk, de a toborzás legnagyobb része maga a Kelen név mint egyfajta brand, amit talán már senkinek nem kell bemutatni a kerületben – tette hozzá.
– Mit is jelent a családias légkör? Jól példázza a gyerekek, szülők, edzők és a klubvezetés közti összhangot, hogy amikor nyáron már látszott, hogy az energiaárak brutális emelkedése őszre nehéz helyzet elé fogja állítani a legtöbb sportklubot, a szülők első szóra vállalták, hogy megszervezik a gyerekek eljutását a vidéki mérkőzésekre – tudtuk meg Andreas van den Akertől, a Kelen SC holland elnökétől.
Az akció amellett, hogy anyagi terhet vesz le a klub vezetőinek válláról, a közösségi szellemet is erősíti – a kisebb-nagyobb sportklubok megszűnéséről szóló hírek alapján szükség is lesz erre. Ha valaki, akkor Sóki Norbert tudja ezt, hiszen tizenegy esztendeje tagja a Kelen edzőgárdájának. Jelenleg az U14-es csapat vezetőedzőjeként dolgozik, második éve viszi ezt a korosztályt, heti öt tréninggel, külön kapusfoglalkozásokkal, ezen felül három kondicionális edzéssel, ami koordináció- és gyorsaságfejlesztésből, valamint erőnléti munkából áll.
Partnerség a Puskással
– Az U14-es országos bajnokság nyugati csoportjában szerepelünk, ezért sokat utazunk, többek között Szombathelyre, Zalaegerszegre, Kaposvárra, így nagyon jól jön a szülők segítsége. Idén a legfontosabb célunk, hogy a nagypályát és a 80 perces meccseket szokjuk, hiszen ez a korosztály tavaly még háromnegyed pályán játszott. Ezen felül szeretnénk az első hétben végezni, de természetesen ha ez nem sikerül, akkor sincsen nagy problémánk – hangsúlyozta az edző, hozzátéve, hogy az elsődleges feladat az, hogy minél több tehetséges fiatal váljon érett, felnőtt játékossá, majd vagy a Kelen, vagy nagyobb klubok stabil csapattagjává.
Van is jó pár játékos, aki már a nyáron eligazolt, például a Puskás Akadémiához, amellyel partneri kapcsolata van a Kelennek. A felcsúti klub folyamatosan figyeli a kelenvölgyi játékosokat, meccseken és edzéseken, illetve közös, kiválasztó edzéseket is szerveznek. Annak idején azért a Fejér megyei klubban találta meg az együttműködési lehetőséget a Kelen, mert a hagyományos nagy budapesti klubok kizárólag a tehetséges növendékek azonnali átigazolásában láttak fantáziát. Ez azonban a gyerekek korai lemorzsolódásának a kockázatával járt, hiszen például a mai Ferencváros, vagy akár a Vasas felnőtt keretébe bekerülni kis túlzással lehetetlen vállalkozás.
Nagy András
Andreas van den Aker: van még sok teendőnk
• Jelenleg nem is játszik? |
A pályán az ellenfél, azon kívül a rezsi támad A hat-hétszeres emelkedést mutató energiaárak komoly, mintegy 2–2,5 millió forintos pluszterhet jelentenek havi szinten a Kelen SC-nél. A klub már nyáron elkezdte a felkészülést, nemcsak az őszi bajnoki szezonra, de a várható nehéz időszakra is, például az idegenbeli mérkőzésekre utazást szülői közösségi megoldással. Az SC elnöke, Andreas van den Aker szerint az a befogadó közeg, az a Kelen-fíling, ami körülöleli ezt az egyesületet, garantálja, hogy a klub át fogja vészelni a nehezebb hónapokat is. |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |