1991 óta november 25. (a nők elleni erőszak felszámolásának világnapja) és december 10. (az emberi jogok világnapja) között rendezik meg a tizenhat akciónapot a nők elleni erőszak ellen. Az erőszak a fejlett országokban is elszomorítóan gyakori, ráadásul a sértettek a további bántalmazástól való félelmükben sokszor nem mernek védelmet kérni.
A Covid-járvány idején számtalanszor hallottuk, hogy figyeljünk egymásra. Ugyanez érvényes a nők elleni, a családon belüli erőszak esetében: árulkodóak az ütésnyomok, a kék foltok, horzsolások, harapásnyomok, a kialakuló személyiségzavarok, a barátoktól való elszigetelődés.
Erre hívta fel a figyelmet Juhászné Csuka Csilla, az Újbudai Humán Szolgáltató Központ vezetője: a bántalmazó célja, hogy megalázza és megtörje a bántalmazott akaratát. Az erőszak legfőbb célja a bántalmazott fölötti uralkodás, mely során lényegében tönkreteszik annak önbecsülését, szégyenérzetet keltenek benne, komoly lelki gyötrelmeket, folyamatos szorongást okozva. A bántalmazottak mindig a gyengébbek: a nők, a gyermekek, a kiszolgáltatott helyzetben lévő betegek. Ritkábban esik szó róla, de férfiak szintén juthatnak erre a sorsra, és egyre gyakoribb a gyermek által bántalmazott szülő is.
Az erőszak áldozatai azonban nincsenek egyedül! Fontos, hogy már az első bántalmazások után segítséget kell kérni, erre több lehetőség van.
Újbudán is van hova fordulni:
Újbudai Humán Szolgáltató Központ
Krízisvonal: +36/30/459-5090
További segítséget itt kérhet:
· NANE Egyesület: +36/80/505-101
· Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat: +36/80/205-520
· Rendőrség: 112