Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
december 24. kedd, Ádám, Éva

A konyhából az erdőbe

Újbuda   |   2019, szeptember 3 - 13:49
Nyomtatóbarát változatSend by email

Újbuda környezetének védelméért elismerő címet kapott nemrég az önkormányzattól Kremnicsán János, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság munkatársa. A Sas-hegyi Látogatóközpont általa vezetett sas-hegyi sétái sokaknak, köztük iskolásoknak és időseknek adtak már életre szóló élményt.

A Feneketlen-tó közelében, a Villányi úton nevelkedő Kremnicsán János szakácsként kezdte, a Vendéglátóipari Főiskolán mások mellett Gundel Ferenctől tanulta a mesterséget. Végigjárta a ranglétrát a feketemosogatótól a konyhafőnökig, dolgozott az állami szektorban és a privát szférában, sikereket ért el, de saját étterem nyitására nem volt lehetősége. A ’80-as évek végén ezért pályát módosított: nővére generáltervező cégénél az ő feladata lett a fotós dokumentációk készítése. A komoly felszerelés birtokában kipróbálta a természetfotózást is, hiszen lelkes természetjáró. Észlelte, milyen nagy mértékben nő Magyarországon is az emberiség ökológiai lábnyoma, milyen környezeti károkat okozunk, de a természetvédelemmel egy véletlennek köszönhetően kezdett hivatásszerűen foglalkozni.
Egy munkaügyi központban találkozott a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI) hirdetésével, amelyben erdőkerülőt kerestek közfoglalkoztatásban. Ebben a munkakörben került egyszer a Sas-hegyre, ahol egy idős kollégától kétórás szakvezetést kapott a tanösvény gallyazása közben, ekkor ismerte meg a terület igazi értékeit. Később egyre több feladatot kapott a nemzeti parknál a környezeti nevelés területén is, így került végül a Sas-hegyi Látogatóközpontba. Sokat tett az Újbuda Önkormányzatával példaértékűen szoros együttműködésért, hogy minél több kerületi lakos ismerhesse meg ezt a természetvédelmi területet, amelynek fennmaradásában az önkormányzat is segít.
A központ munkatársaként továbbképezte magát a természetvédelem területén, és igyekezett átadni tudását a Sas-hegyre látogatóknak, különösen a gyerekeknek, akiktől függ a bioszféra jövőbeli sorsa. Örömmel foglalkozik az idősebbekkel is, megosztva velük a természetben eltöltött idő élményét.
Kremnicsán János tudásával, kedvességével, szuggesztív előadásmódjával már nagyon sok embert állított a jó ügy mellé. Saját életével példázza, hogy bárkiből lehet olyan lelkes környezetvédő, aki sikereket érhet el a természetkárosítás visszaszorításában, például az özönfajok inváziójának megállításában vagy a hulladékok terjedésében.
(D. B. S.)