A HPV három betűje egy elsősorban szexuális úton terjedő víruscsoportot jelöl, a méhnyakrák elsőszámú felelőse. A Humán Papilloma vírus egyidős az emberiséggel, mégis az elmúlt években nagyobb ismertségre tett szert bármelyik másik betegségnél. A HPV vírus 2008-as felfedezése komoly fordulatot hozott a betegség elleni küzdelemben, hiszen ettől kezdve indulhattak meg a kutatások az oltóanyag kifejlesztésére.
A vírusnak több mint 130 típusa létezik, de ezek közül kevés a veszélyes fajta. A nemi betegségekkel összehasonlítva a HPV a harmadik leggyakrabban előforduló fertőzés. Évente mintegy ezer nő fertőződik meg HPV-vel, közülük 4-500-an halnak bele az általa okozott betegségbe. Szakemberek szerint pedig az esetek csaknem 100 százaléka megelőzhető lenne.
Dr. Béres Zsuzsanna a Fehérvári úton működő Budai Oltóközpont oltóorvosa szerint hazánkban igen magasak a méhnyakrák miatti elhalálozási adatok. A szomszédos Ausztriában 100 ezer betegből feleannyit veszítenek el, mint Magyarországon, Finnországban pedig ez szám a hazai halálozási arány hatoda. A szűrővizsgálatokkal és az új oltóanyagokkal szinte teljesen megelőzhető a súlyos betegség, az idejében felismert daganat jó eséllyel gyógyítható.
Béres Zsuzsanna szerint a HPV-ről rengeteg tévhit kering: sokan nem tudják, hogy a HPV szexuális úton olyan könnyen terjed, hogy elég ha a bőrfelületek érintkeznek, tehát az óvszerhasználat ebben az esetben nem jelent biztos védelmet. Sokáig azt hitték, csak a nőkre veszélyes a HPV, a férfiak csupán tünetmentes vírushordozók. A legújabb kutatások azonban rámutattak, hogy a férfiakat is megbetegítheti a kór: a kellemetlen szemölcsök mellett száj és végbél körüli daganatot is okozhat a HPV. Ezért a legújabb vakcinációs stratégiákba már a férfiak is bekerültek, így a közeljövőben az ő oltásukra is lehetőség nyílik.
Érdemes tudni, hogy vannak magas és alacsony rizikójú HPV törzsek, a 16-os, 18-as törzsek adják a daganatok 70 százalékát, de a 45-ös és 33-is nagy százalékban idézhet elő méhnyakrákot. A nők és férfiak életük során többször is megfertőződhetnek, bizonyos tényezők, például a szexuális partnerváltások gyakorisága és a korai nemi élet növelheti a valószínűségét.
Tavaly október végén jelentette be az egészségügyért felelős államtitkárság, hogy kötelezővé teszik a pneumococcus elleni védőoltást, a HPV elleni vakcina pedig kötelezően felajánlandó lett. A megelőző oltássorozatot felmenő rendszerben hetedikes (tizenkét éves) lányok számára kérhetik szüleik, a gyerekek a házi gyermekorvostól vagy az iskolaorvostól kaphatják meg az ingyenes oltást. A 13 évnél idősebb lányok és fiúk viszont továbbra is önfinanszírozás keretében juthatnak védettséghez. Ennek köszönhetően eddig országszerte 47 ezer 13 éves lányt oltottak már be ingyenesen. Az oltóorvos szerint a védőoltást ajánlott az első szexuális élmény előtt beadni, de bármilyen életkorban adható. A szakember elmondta, az oltás sem helyettesítheti a rendszeres nőgyógyászati kontrollt.
T.D. – ÚjbudaTV