Halácsy Péter alapító három másik családdal álmodta meg óvoda-iskola modelljét, fő céljuk, hogy egy egész generáció kapjon modern oktatást. Azt szeretnék, hogy minél többen felismerjék, hogy ez egy össztársadalmi ügy, és valós diskurzus kezdődjön a témáról. Úgy véli nem magyar, hanem globális probléma, hogy az oktatási rendszert kb. 150 évvel ezelőtt tervezték, és nagy kérdés, hogyan kellene adaptálni ezt a hatalmas monstrumot a 21. századhoz. A Budapest School egy kísérlet, most még nem lehet látni, hova fejlődik.
Fotó: budapestschools.squarespace.com
A nyugati mintákra indult kezdeményezés szakmai programjának kidolgozását egy hatfős tanárteam végzi. A jelenleg működő két óvoda-iskola mellett jövő szeptemberben elindul egy 6-8 éveseknek szánt iskola is. Itt vegyes életkorú gyerekekkel egy osztályban, tantárgyak nélkül, projektalapon dolgozna egy tanárcsapat. Halácsy szerint a mai iskolák nagyon erősen a tudástranszferről szólnak, pedig pontosan tudjuk, hogy ahhoz, hogy sikeres legyen valaki, nem elsősorban memorizálható tudásra, hanem szociális és érzelmi intelligenciára, kitartásra, rizikóvállalásra, mások meghallgatására, a perspektívaváltás és a csapatban való dolgozás képességére van szüksége. Úgy véli az oktatásban történő tudásátadás mintegy 70 százalékára, amikor a tanár frontálisan előad valamit, igazából nincs szükség, mert a YouTube segítségével egy csapatnyi ambiciózus gyerek maga is megoldja. Szerinte a legfontosabb kompetencia: a változás képessége. Úgy véli a világ nagyon át fog alakulni 2040-re, el se tudjuk képzelni, hogy fog kinézni.
A tandíj 100-120 ezer forint havonta, de jövedelemtől függően ennél lényegesen kevesebb is lehet. - Vannak, akik többet fizetnek, ezért van egy ingyenes helyünk, amit kisorsolunk a jelentkezők között, és olyanok is vannak, akiknek alacsonyabb a tandíja. Az egyik legnagyobb kihívás, hogy ezt az összeget csökkentsük, mondjuk 20 000 forintra – mondta.
Forrás:hvg.hu