Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
április 19. péntek, Emma

Ajándékozás a Fehérbot Nemzetközi Napján

Újbuda   |   2015, október 16 - 14:31
Nyomtatóbarát változatSend by email

"Futár-távirányítókat" adományozott Újbuda Önkormányzata a kerületben élő, dolgozó látássérült embereknek. A mindennapi közlekedést segítő eszközöket az önkormányzat a Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesületével (VGYKE) közösen adta át.

Az október 15.-én, a Fehérbot Nemzetközi Napja alkalmából átadott eszközök alkalmasak a megfelelően felszerelt gyalogos átkelőhelyeknél elhelyezett lámpák hangosítására, a „nyomógombos” lámpák aktiválására. A készülék a hangszóróval ellátott FUTÁR-kijelzőkön lévő feliratokat egyetlen gombnyomással felolvastatja, valamint hangadással segít megtalálni az M4-es metrónál az éppen üzemelő mozgólépcsőket. Ez megvédi a látássérült utast attól, hogy szembehaladjon a tömeggel, amikor a mozgólépcsők működési irányát megcserélik.

– Újbuda esélyegyenlőségi programjának keretében évek óta aktívan támogatja a fogyatékos emberek társadalmi befogadását, különös tekintettel az önálló életvitelük elősegítésére – emelte ki az átadáskor Dr. Molnár László alpolgármester. – A Vakok és Gyengénlátók Közép-Magyarországi Regionális Egyesületével (VGYKE) együttműködve tűztük ki célul a látássérült személyek felkutatását, tájékoztatását, valamint a helyi közösségbe történő bekapcsolódásukat. Közös tevékenységünk a FUTÁR-távirányító adományozása. Az augusztusban kiírt pályázaton olyan kerületi látássérültek jelentkezhettek, akiknek az önálló közlekedéséhez szükségük van erre az eszközre.

Fodor Ágnes, a VGYKE elnöke hangsúlyozta, hogy a pályázatra jelentkezők 58 százaléka nem az Egyesület tagja, ami az eszköz iránti igényt nagy jelzi. Aktívan segítettek a pályázat lebonyolításában, és a nagy érdeklődésnek köszönhetően jelentősen megnőtt a szervezetük körüli élet. Ez érezhető a programjaik látogatottságán, valamint az egyesületnek jelzett problémák számában is.

– Azzal, hogy Újbuda Önkormányzata magára vállalta az eszköz beszerzésének a költségeit, az érintetteknek nem kell olyan közszolgáltatásért fizetniük, amelyekért egy látó embernek sem kell fizetnie – folytatta Fodor Ágnes. A látássérültek jelentős hányadának szüksége van az átkelőhelyeknél lévő lámpa hangjelzésére, hogy tudják, biztonságosan elkezdhetik az átkelést. Ezért nagyon hasznosnak tartjuk az ilyen, a látássérültek hátrányait mérséklő kezdeményezéseket.

Nyul Zoltán, a Budapesti Közlekedési Központ Stratégia és innováció igazgatója elmondta, hogy kiemelten foglalkoznak azzal, hogy mindenkinek akadálymentes és biztonságos utazási környezetet teremtsenek: a mozgáskorlátozottaknak, látás- és hallássérült, értelmi fogyatékos és autista embereknek. Fontosnak tartják, hogy a babakocsis szülők, a nehezebben mozgó idősek, a kisgyermekek, a nagy csomagokkal utazók is könnyen megközelíthessék a megállókat, és felszállhassanak a járművekre. Ezért kötöttek a múlt hónapban megállapodást a problémákat ernyőként összegyűjtő Fogyatékos Emberek Szervezeteinek Tanácsával.

A BKK idén az akadálymentesség jegyében több mint 200 új alacsonypadlós busz állított forgalomba, így már összesen 893 db jár a városban. A jövő tavaszig érkező járművekkel az autóbuszoknak mintegy háromnegyede alacsonypadlós lesz. Az érkező új villamosok és trolibuszok is megfelelnek az akadálymentességi követelményeknek.

Nagy lépés volt a fővárosi közlekedés fejlesztésében a Forgalomirányítási és UtasTÁjékoztatási Rendszer kiépítése; a budapesti felszíni közösségi közlekedés valós idejű, műholdas helymeghatározáson alapuló felügyelete.