- Elsősorban helyben kell komposztálni,
- másodsorban a háztartási hulladéktól elkülönítetten, a települési szilárd hulladékkezelési közszolgáltató (Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt.) által forgalmazott, e célra szolgáló zsákban kell gyűjteni, melyet a közszolgáltató elszállít,
- elégetni tilos, kivéve külön jogszabály alapján hatóságilag elrendelt intézkedésként.
A 100 literes zöldhulladék-gyűjtő zsák 235 forintért kapható a lakossági hulladékudvarokban, valamint a www.fkf.hu honlapon felsorolt viszonteladóknál. A kerületben ilyen udvar a Bánk bán utca 8–10. alatt található. (Telefonszám: 06/30/567-4380; nyitva tartás hétfő–péntek 10–18 óráig, szombat 8–14 óráig, vasárnap zárva.)
Hogyan komposztáljunk?
Az erdei avar takarja a talajt, és komposztálódik. Ezt utánozzuk a kertben, amikor a talajt zöld növénymaradványokkal, fűvel, szalmával, lombbal borítjuk be; ezek gyorsan elkorhadnak, szerves tápanyagaik segítségével jobban fejlődnek a növények.
A komposztálókeretet a kert árnyékos részén, a szomszéd telektől legalább fél méterre helyezzük el (ne tegyük erkély alá vagy közterületre). Társasház esetében kérjük a többi lakó és a közös képviselő beleegyezését.
A komposzthalomba 5–10 százalékban beledolgozhatunk kerti földet, esetleg virágföldet. Kis mennyiségben agyagőrlemény és mészkőpor is belekeverhető, a nedvességtartalom megkötése, illetve a megfelelő kémhatás érdekében. A halom közvetlenül a földre kerüljön – a talajlakó állatok elősegítik a korhadást –, összeállításakor rétegezzük a fás, illetve a zöld növényi anyagokat, konyhai hulladékokat. Célszerű fűvel letakarni, hogy a nedvességtartalma megmaradjon.
A komposztálódás során körülbelül egy hónap alatt magas hőmérsékletű lesz a halom belseje, ez fertőtleníti a korhadó anyagot. A levegőztetés érdekében célszerű négyhetenként megkeverni. Ha a halom kiszárad, az egyes rétegek közé keverjünk nagy nedvességtartalmú zöld növényeket, és öntözzük meg mérsékelten. Ha viszont berohad, akkor rakjuk újra, a túl nedves anyagot pedig lazítsuk száraz anyagokkal, gallyakkal.
A kész komposzt sötét színű, morzsalékos, nyirkos tapintású, illata az erdei talajéhoz hasonlít. A képződött humusz képessé teszi a talajt a víz felvételére, növeli annak termő- és víztároló képességét, levegőhöz juttatja a növények gyökereit. A humusz kis részét keverjük bele a következő komposzthalomba.
A komposztföldet a talaj felszínére kell kiszórni ősszel – tíz négyzetméterre 5–10 litert –, és nem kell beásni. Tavasszal a még el nem korhadt maradványokat össze kell gereblyézni. A kiválasztott területen nem kell műtrágyát használni. A komposztot fele-fele arányban kerti földdel keverve virágföldet állíthatunk elő.
(Felhasznált irodalom – Krafft von Heynitz: Kerti komposztálás. Cser Kiadó, Budapest, 2006.)