Újbuda

Budapest Főváros XI. Kerület Újbuda Önkormányzatának honlapja
  |  
A+   A-
  |     |  
január 25. szombat, Pál

Beteg fák helyett újak

Újbuda   |   2021, augusztus 24 - 09:21
Nyomtatóbarát változatSend by email

Nehéz a városi fák élete. Nem is mindegyik bírja már. Persze fontos, hogy árnyat adjanak, ám az is, hogy senkit ne veszélyeztessenek az esetleg kidőlő fák. Ráadásul hosszan, előre kell tervezni, egy ma elültetett fának húsz év múlva lesz tisztes árnyéka. Mit kell tenni azért, hogy a Bartók Béla út szép fasora megmaradjon? – erről beszélgettünk Bardóczi Sándorral, a Fővárosi Önkormányzat főtájépítészével.

• Szép ez a sok fa itt, a Bartók Bélán...
Csodálatos. Azon vagyunk, hogy minél többet megőrizhessünk belőlük.

• Oda merne parkolni a kocsijával ott szemben, a nagy fák alá?
Igazából nem.


• Mert?
Ezek hatalmas fák, hatalmas lombbal. És annyira kevés a hely az út és a házak homlokzata között, hogy a fák az út felé, azaz a fény felé törekszenek. A legfontosabb ökológiai programjuk, hogy megtalálják a fényt, és ettől itt féloldalasak lesznek, „megbillennek”. De ez a kisebb baj, mert ezt metszéssel lehetne korrigálni. A nagyobb az, hogy a járda felőli oldalon mennek a közművek, a távközlés vagy a forgalomirányítás kábelei, elektromos vezetékek. Ezekhez éppen abban a zónában ásnak árkokat, ahol a fák támasztógyökerei nőnek. És ha egy ennyire félredőlt fának elvágják a támasztógyökereit, nincs ami megtartsa, így veszélyessé válhat.

• Azért egy ilyen, több emelet magas fa elég feltűnő. Akik ássák az árkot, nem veszik észre, hogy hopp, itt egy fa, nyilván a gyökere is itt megy?
Észreveszik. De a közműveket törvények alapján vezetik. Míg a városi zöld területekről nincs törvény, csak egy kormányrendeletecske. Minden ilyen esetben a közművek kezelői azt szokták mondani: nekünk törvényünk van, nektek csupán egy rendeletetek.


• Na és a józan paraszti ész? Akkor nem lesz városi fa.
Mi azért dolgozunk, hogy legyen a városi zöld területeknek is törvényi szintű szabályozása.

• Nem lehet egyezkedni addig is? Mert ha itt normális törvényre várunk…
Abszolút lehet egyezkedni. 2019-ben, a hivatalba lépésem után létrehoztunk egy úgynevezett favédelmi munkacsoportot, és minden olyan terv jóváhagyását, amelynek végrehajtásához a főváros tulajdonosi engedélye szükséges, a favédelmi szabványunk betartásához kötünk. Ha kell a mi tulajdonosi engedélyünk, és nem megfelelő a terv a fáknak, visszaküldjük a kérelmezőket a tervezőasztalhoz. Ugyanakkor ezeket a közműveket itt körülbelül tíz éve fektették le. Visszamenőleg nincs mit tenni.


• Amikor azt mondja, nem parkolna a nagy fa alá, az pusztán szükséges óvatosság, vagy tényleg veszélyes? Pár hónapja a körtérnél letört egy nagy ág, összezúzva egy kocsit.
Itt, a Gellért tér sarkán, ahol beszélgetünk, csak óvatosság. De amikor letört az a hatalmas ág, a FŐKERT mint jó gazda megvizsgálta a Bartók Béla úti fasort, és arra jutott, hogy a Gellért tértől a vasúti hídig tizenegy került olyan veszélyes állapotba, hogy nem tartható meg. Ezeket ki kell vágni. Ha pedig lehullottak a lombok, több fát vissza kell gallyazni, éppen azért, hogy hosszú ideig megőrizhessük őket a helyükön.

• A szép, nagy fákat kell kivágni?
Vannak köztük nagyok és közepesek is. Például amelyik ott áll mögöttünk, a Pagony könyvesbolt előtt, az nagyon dől kifelé, és közvetlenül a törzsénél egy Matáv szerelőaknát építettek. Nincs olyan támasztógyökér ma már, ami ezt a nagy fát megtarthatná. Ha mindez nem lenne elég, egy általó nevű erdészeti műszerrel megvizsgálták, kiderült, hogy teljesen korhadt a törzse. Jön egy nagyobb szélvihar, és kidőlhet.


• Ha nem lenne korhadt, nem lehetne mondjuk kikötni a házfalhoz, hogy ne dőljön tovább?
Az épületek itt magántulajdonban vannak, azt elérni, hogy engedélyt kapjunk ahhoz, hogy kikössenek valamelyikhez egy fát, évekbe telne.


• De a Bartók Béla útnak éppen ez a sok fa adja a hangulatát, az, hogy ilyen árnyas nyáron. Ha ültetnek is most új fákat, az unokáink fogják jó esetben élvezni...
Ha körbenéz, látja, a nagyok mellett nőnek kisebbek is. Ezeket is a régi platánok helyére ültették. Tehát ha a csere fokozatos, és mindig csupán azokat a fákat vesszük ki, amelyek nem tarthatók meg már sehogy sem, akkor mindig nő fa a Bartók Béla úton, mindig lesz olyan, amelyik árnyékot ad.


• A platánok helyett más fajták jönnek?
Igen, bár azt még nem tudjuk pontosan, milyenek. A platánnal két komoly gond van. Az egyik, hogy több olyan ismert betegsége van, amelyek miatt nem tűri már a városi létet. A másik, hogy óriási teret igényel a gyökérzetével és a lombjával is. Itt, a Bartók Béla úton rengeteg a közmű, ez akadályozza a gyökerek kifejlődését. A lombkorona meg a magas házaktól nem fér el. Ezért valami olyan fajtát kell találni, amely jó méretű lombot ad, árnyékos, ám nem ennyire szétterülő koronájú. Kicsit oszloposabb vagy tojásdad alakú.


• Hány év, míg egy ilyen relatíve kis fából nagy lesz, ami árnyékot nyújt?
Nagyjából húsz év.


• Akkor 2041 augusztusában üljünk az árnyéka alá annak, amit most ültetnek majd?
Sajnos ez ilyen.


• Nem lehet előrenevelni?
De. Ide öt-hat esztendős fák kerülnek, ennél sokkal idősebbek nem lehetnek, mert túl nagy a gyökérzetük, arról nem is beszélve, hogy az öregebbek már valószínűleg nem élnének túl egy átültetést.


• Marad a Bartók Béla útnak ez a fasori jellege, vagy felejtsük el?
Ha ki is kell néhány fát vágni, a helyükre nem beton fog kerülni, hanem fa. Az a tervem, reméljük, lesz hozzá költségvetési forrás is, hogy azzal az új típusú ültetési módszerrel telepítjük őket, amelyet éppen itt, Újbudán próbáltunk már ki. Stockholm-módszer a neve, amikor nagyobb gödröt ásunk, az egyik fától a másikig kicseréljük a földet sziklákkal és termőföld keverékével. Ez hihetelenül jó a fáknak. Összegyűlik a víz, és a fák kétszer gyorsabban tudnak itt, a városi környezetben nőni.

D. J.