Februártól minden Budapest Taxiban elfogadnak bitcoint is a sofőrök. Ráadásul erről ugyanúgy számlát is tudnak adni, mintha készpénzben, vagy más eddig megszokott módon fizetett volna az utas - mondta Horváth Csaba, a társaság ügyvezetője az új szolgáltatásról. Lőwy András, a CoinPay Zrt. vezérigazgató-helyettese kifejtette: a magyar startup cég révén minden vállalkozás gyorsan és olcsón válhat bitcoin-elfogadóhellyé, ráadásul a bitcoin árfolyamkockázatától is mentesülnek. Kiemelte: a CoinPay Zrt. becslése szerint mintegy 8 milliárd forint értékben birtokolnak bitcoint a magyarok, akik ráadásul nemcsak felhalmozásra és spekulációs céllal, hanem vásárlásokhoz is használnák azt. Kifejtette: erre alapozva fejlesztett gyorsan és olcsón működésbe hozható elfogadóhelyi rendszert a CoinPay. Ha a vásárlónak van bitcoinja, és a mobiltelefonján rendelkezik bitcoin tárcával, akkor bármilyen szolgáltatás igénybevételekor, például a taxiban a célállomáshoz megérkezve, az elfogadóhely saját, egyedi azonosítóként funkcionáló QR-kódjának beolvasása után megadhatja saját bitcoin-tárcájában a fizetni kívánt összeget.
Az elfogadóhely mentesül az infrastruktúra kiépítésének, (így a bankkártya elfogadó terminál megvásárlásának) költségeitől, elégséges csupán egy QR-kódról szóló matrica. A fizetett összegről pedig már forintban érkezik meg a vállalkozás részére az értesítés, taxi igénybevétele esetében a sofőrhöz. A taxikban a vásárlásról helyben kaphat nyomtatott számlát az utazó, de bármilyen más módon is hozzáférhető az igazolás, e-mailben, vagy akár SMS-ben is.
A bitcoinnal történő fizetéstől az elfogadóhelyek leginkább az árfolyamkockázat miatt tartanak. Ezt azonban a CoinPay kiküszöböli, mivel a tranzakciót követően azonnal konvertálják váltási költség nélkül az elfogadóhely vállalkozása által kívánt devizára, Magyarországon forintra a bitcoinban fizetett összeget. A vállalkozás pedig 48 órán belül a számláján tudhatja a bevételt.
A CoinPay Budapesten két bitcoin ATM-mel is jelen van. Az első bitcoint váltó ATM-et 2014-ben helyezték üzembe Magyarországon. Az ATM-be papírpénzt lehet közvetlenül behelyezni, és átváltani a digitális pénzre, a készülék képernyőjére kivetített QR-kód beolvasásával tölthető át az elektronikus pénz egy mobiltelefonos bitcoin tárcába, ahonnan később az összeget vásárlásra lehet fordítani.
A Magyar Nemzeti Bank a bitcoin használatának kockázataira figyelmeztett. Úgy vélik, hogy az egyes fizetésre használható virtuális eszközök (így különösen a bitcoin) sokkal kockázatosabbak, mint a felhasználók által már jól ismert elektronikus fizetési megoldások, például a bankkártya vagy az elektronikus pénz. Az MNB felhívta a figyelmet arra, hogy az olyan virtuális fizetőeszközöknek, mint a bitcoin, nincs kibocsátójuk, nem tartoznak egyetlen ország hatóságának, jegybankjának felügyelete alá sem, nincsenek megfelelő felelősségi, garanciális, kárviselési szabályok, amelyek például visszaélés, lopás esetén védenék a felhasználók érdekeit. |
MTI