Radányi Lili két éve, az Educatio Kiállítás hatására döntötte el, hogy külföldön szeretné tovább tanulni. "Mindegyik standot megnéztem, a végén pedig mérlegeltem, hogy melyik tetszik legjobban és mi milyen előnyökkel járna" - írta lapunknak dániai élménybeszámolójában. Azt tudta, hogy külföldön, angol nyelven szeretne tanulni és nem akar diákhitelt felvenni. Ismerőse ajánlotta neki Dániát, ahol ingyenes az oktatás. - Tavaly ősszel végül kiválasztottam egy Marketing Management szakot a VIA University College-en Horsensben – írta.
Dániában igen magas az egyetemi oktatás színvonala, sok szakon van angol nyelvű képzés, az állandó vizsgák helyett pedig gyakorlati feladatokkal lehet elsajátítani a tananyagot. A dán oktatás rendszere eltér a Magyarországon megszokottól: a Lili által felvett szak két év AP degree-ből áll, ami után másfél év a Bachelor program, és amely magába foglal egy 6 hónapos gyakorlatot is. Úgy véli, ez hatalmas előnyt jelent, mivel nem diplomavédés után kell céget keresni a gyakorlathoz, hanem már „menet” közben.
Lili márciusban adta be jelentkezését az egyetemre. A számtalan dokumentum mellett motivációs levelet és önéletrajzot is kellett írnia, valamint le kellett tennie egy külföldön is elfogadott nyelvvizsgát (IELTS, TOEFL, Cambridge).
Ami a szállást illeti, Magyarországról lehetetlen volt albérletet keresni a dán városban – folytatta Lili - így maradt a „kollégium”. Ez két embernek megfelelő méretű lakást jelent, külön szobával, közös nappalival, felszerelt konyhával és fürdőszobával - vagyis más szempontokat követ, mint a hazai kollégiumok.
Lili végül augusztus elején költözött Dániába, hogy mindent elintézzen és megismerjen, amire elkezdődik az egyetem. Miután megkapta a dán munkavállaláshoz szükséges sárga kártyát, szerencséjére olyan állást talált, ahol olaszul beszélő diákokat kerestek egy férfi divat-kiegészítő üzletbe. A boltnak, ahol dolgozni kezdett - nem mellesleg - magyar érdekeltsége is van. - Itt tapasztaltam meg, mennyire fontos a többnyelvűség, illetve mennyi előnye van, ha valaki más idegen nyelvet is beszél az angolon kívül. Dániában általában a külföldi diákok dán nyelvtanfolyamra járnak; az Európai Unió tagállamaiból érkezők 180 órát tanulhatnak ingyen. A beszédkészség fejlesztő gyakorlatokat párban vagy csoportban kell elvégezni, ilyenkor mindenki türelmesen segít a másiknak. A tanárok partnerként kezelik a diákokat, mindenben segítik és motiválják a hallgatókat. Az órákon négyfős tanulócsoportokban dolgoznak, aminek lényege, hogy jobban megismerjék egymás szokásait, módszereit, kultúráját.
Dániában nem olcsó az élet, de erre is vannak megoldás – írta Lili. Ha például valaki EU állampolgárként tanul Dániában (nem Erasmus programban) és közben heti 10-12 órát dolgozik, igényelheti az úgynevezett SU állami támogatást. Ez olyan mértékű pénzbeli segítséget jelent, hogy sokan élnek ezzel a lehetőséggel.
Újbuda