Az Újbudai Galériában látható kiállítás abban is különleges, hogy Deák Ilona eddig ismeretlen oldalát mutatja, mivel a festőnő korábban alig készített tájképet. Munkáit eddig az emberábrázolás határozta meg, ecsetje mindig az emberek közötti viszonyokat fürkészte.
A bemutatott tájképek különböző művésztelepeken készültek. A vásznakon éppúgy megelevenednek a székelyföldi Gyimes hegyei, mint a híres festőiskola bölcsője, Nagybánya, valamint a sziklás horvát sziget, Hvar partjai is.
- A természettel való együttélés ezeken az utazásokon felszabadított és inspirált. Megláttam a tájban azt a lehetőséget, hogy túllépve a látványon mennyi érzést és hangulatot lehet vele kifejezni – mondta a festőnő. Férjével a Munkácsy díjas festőművész Bráda Tiborral és szintén alkotó lányaival együtt művészcsaládként élnek, ahol nem kritizálják, hanem segítik egymás művészi kibontakozását. - Van abban valami izgalmas, hogy mindenki művész a családban. Ötleteket, tanácsokat adunk egymásnak, észrevesszük egymás hibáit is, de inkább csak dicsérettel motiváljuk egymást - tette hozzá.
Deák Ilona a budapesti Képzőművészeti Főiskolán végzett 1968-ban. Mestere Fónyi Géza volt. 1970-től rendszeres résztvevője stúdió kiállításoknak, a hódmezővásárhelyi és a szegedi tárlatoknak. Első egyéni kiállítását 1974-ben rendezte, 1989-től rendszeresen bemutatkozik külföldi kiállítóhelyeken is.
T.D. - ÚjbudaTV