• Hogyan kezelte a helyi rendőrség a járványhelyzetet?
Ránk nézve is terhet jelentett a járvány, de úrrá lettünk rajta. Szolgálati feladatainkat elláttuk, folyamatosan ellenőriztük úgy a kötelező maszkhasználatot, mint a szórakozóhelyeket. Elmondható, hogy Újbuda közbiztonsága nem romlott a pandémia alatt. A teljes képhez azonban hozzátartozik, hogy a XI. a főváros legnépesebb kerülete, ráadásul lakosságszáma a jövőben csak növekedni fog. Rengeteg beruházás, lakóparképítés zajlik kerületszerte, ami több ezer betelepülőt vonz ide. Ennek hatására a rendőrségi feladatok is sokasodni fognak.
• A legtöbb kategóriában csökkenő pályára állt a bűnözési ráta. A javulást a szigorított Büntető Törvénykönyvnek, a hatékonyabb rendőri fellépésnek vagy a technika fejlődésének köszönhetjük?
Ennek több összetevője van, de nem az én tisztem az elemzés. Az biztos, hogy a jó eredményekhez hozzájárul a növekvő állampolgári fegyelem. Ahogy egyre inkább jogkövető és törvénytisztelő a társadalom, úgy javul a bűnügyi statisztika. Persze a fent említett körülmények is számítanak. A bűnügyi technika fejlődése például erőteljesen hozzájárul az eredményes munkához. Újbuda közbiztonsága tehát töretlenül javul, megjegyzem, volt honnan. Néhány éve még előfordult, hogy egyetlen nap alatt négy autót loptak el a kerületben, míg 2021-ben – igaz, még három hónap hátra van az esztendőből – idáig összesen ennyit. A Btk. szigora is visszatartó erőt jelent, de a tolvajok is egyre kevesebb fantáziát látnak a gépkocsilopásban. Ennek oka többek között az, hogy a felderítő munka során sikerült számos autótolvajt kivonnunk a forgalomból, ők jelenleg is a rács rosszabbik oldalán ülnek. Az autófeltörés sajnos ennél gyakoribb, épp ezért tanácsolom mindenkinek, hogy nagyobb értéket, főleg laptopot ne hagyjanak a gépkocsiban, mert az elkövetők speciális műszerekkel képesek kimutatni, hogy van-e az autóban számítógép.
• A fővárosi adatok szerint rengeteg bűnelkövetőt fognak el a közterületi kamerák segítségével. Így megy ez Újbudán is?
A térfigyelő és biztonsági kamerák rendszere nagyon hatékony rendőri eszköz a kezünkben. Még jobb lenne, ha ezek rendszerszinten működhetnének, de a magántulajdonú kamerák hálózatba kötését nem teszik lehetővé a jogszabályok. Emiatt nekünk adott bűncselekmény felderítése során minden kameratulajdonost fel kell keresnünk, és be kell szerezni tőlük a felvételt. A kamerák haszna viszont kétségtelen. Ha egy bűneset érkezési és távozási útvonalát figyeli a kamera, a képek elemzéséből hatékonyan felderíthető az egész bűncselekmény-sorozat. De a kamerák jelenthetnek perdöntő bizonyítékot is az eljárások során. A technika mellé azonban oda kell tenni az élő erőt, aki összefogja, elemzi és rendszerbe állítja az információkat.
• A Kelenföldi pályaudvar aluljáróján egy ideig elég kellemetlen volt áthaladni a kéregetők köztisztaságot sértő és másokat zaklató magatartása miatt. Milyen megoldást lát a hasonló helyzetekre?
A kelenföldihez hasonló problémákat abban a pillanatban lehet kezelni, amikor megtörténik egy eset, utólag bottal üthetjük az elkövetők nyomát. A BRFK állandó rendőri jelenlétet biztosít a területen, illetve a társszervekkel együtt azóta rendeztük a helyzetet az aluljáróban, ám ehhez a lakosság közreműködése is szükséges. Ha valaki erőszakos kéregetéssel találkozik, forduljon az ott szolgálatot teljesítő járőrökhöz, vagy azonnal hívja a 112-t, és rendőrt küldünk a helyszínre.
• Ha már közreműködés… Mennyire bíznak az emberek a rendőrökben? Szívesen fordulnak hozzájuk segítségért?
Arra törekszünk, hogy párbeszéd, együttgondolkodás és együttműködés alakuljon ki a lakossággal. Az én elvárásom a rendőreim felé, hogy partnernek tekintsék az állampolgárt, gondját a saját gondjukként kezeljék. Ezzel kapcsolatban nem érkezett hozzám panasz.
• Mennyire helyi az állomány?
Nálunk is sok vidéki srác teljesít szolgálatot. Mivel azonban Újbuda jómódú kerület, nehéz megoldani a lakhatásukat. A BRFK szerencsére mindent megtesz azért, hogy a vidékről érkező fiatal kollégák megfelelő elhelyezésben részesüljenek. A természetes fluktuációval is számolunk, ugyanis azok között, akik itt kezdik el a szakmát vannak, akik egy idő után hazamennek a szülőhelyükre dolgozni. Ezzel együtt mindig vannak olyan kollégák is, akik letelepszenek Budapesten.
• Vannak rövid-, illetve hosszú távú tervei?
Nem vagyok karrierista fajta, általában rövidtávon gondolkodom. A legfőbb célom, hogy minél magasabb színvonalon irányítsam a kerületi kapitányságot.
T. D.