Az Európai lakossági egészségfelmérésbe – amely 2019. szeptember 16-án indult – a 15 éves és annál idősebb, magánháztartásokban élő lakosságot vonják be. A mintába került személyek kiválasztása matematikai-statisztikai módszerrel, véletlenszerűen történt. Az adatgyűjtés kísérleti jelleggel, az ELEF történetében első ízben, a 15 évnél fiatalabbakra vonatkozóan is tartalmaz kérdéseket, amennyiben a válaszadónak van vele közös háztartásban élő, 6 hónapos és 14 éves életkor közötti gyermeke.
A 2019. évi felmérés végrehajtását európai uniós jogszabály (a Bizottság 255/2018/EU számú rendelete) teszi kötelezővé minden EU-tagállam számára. Az adatgyűjtés egységes módszertana, illetve kérdőíve lehetővé teszik, hogy a felmérés eredményei nemzetközileg is összehasonlíthatóak legyenek. Az így nyert adatok hozzájárulnak az egyes tagországok egészségpolitikai intézkedéseihez és az egészségügyi ellátórendszerek minőségének javításához, valamint kulcsfontosságúak az egészségüggyel és az egészségmegőrzéssel kapcsolatos kutatásokhoz, programokhoz is. Az adatgyűjtés segítségével képet kapnak a lakosság teljes körének egészségi állapotáról. Az ötévente ismétlődő egészségfelmérések által megismerhetők az egészségi állapot és az azt befolyásoló háttértényezők közötti összefüggések, valamint a lakosság egészségi állapotában bekövetkező változások is nyomon követhetők.
A mintába került személyeket a KSH postán küldött levélben kéri fel a válaszadásra, amely kétféle módon történhet. Szeptember 16. és 30. között van lehetőség a kérdőív interneten való kitöltésére. Azokat, akik személyesen szeretnének válaszolni, fényképes igazolvánnyal rendelkező összeírók keresik fel október 1. és december 16. között.
A válaszadás önkéntes. A felmérés eredményeinek első hazai közlésére várhatóan 2020 tavaszán kerül sor, a tagállamok validált adatai az Eurostat honlapján lesznek majd elérhetők.
Az Európai lakossági egészségfelméréshez kapcsolódóan az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) az egészséget nagymértékben meghatározó táplálkozási szokások megismerésére külön vizsgálatot végez az ELEF válaszadói körében. Az Országos Táplálkozás és Tápláltsági Állapot Vizsgálat (OTÁP2019) 178 településen zajlik majd, mintegy 6 ezer személy felkeresésével. A felmérést igazolvánnyal rendelkező egészségügyi szakemberek végzik. Az OTÁP2019-ben való részvételt okosórával köszönik meg. Az elvégzett vizsgálatok eredményei fontosak a betegségek megelőzése, valamint az egészségesen eltöltött életévek meghosszabbítása érdekében szükséges intézkedések megtervezésében.
Az ELEF-ről további információk a KSH honlapján, az OTÁP-ról pedig az OGYÉI honlapján érhetők el.