A program keretében a fiatalok képzést, illetve szakmai tanácsadást kapnak üzleti tervük összeállításához, az elfogadott tervvel rendelkezők pedig 3 millió forint vissza nem térítendő támogatáshoz juthatnak - ismertette Cseresnyés Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára a projekthez kapcsolódó rendezvényen.
Az Európai Unió a fiatalok foglalkoztatásának növelése és munkanélküliségi rátájuk csökkentése érdekében 2013-ban hozta létre az Ifjúsági Garancia Rendszert, amely különböző eszközökkel támogatja a fiatalok munkába állását, és amelyhez Magyarország is csatlakozott.
Tavaly indult el az aktív munkaerőpiaci program; a projektet megvalósító kormányhivataloknak és járási hivataloknak 2017 végéig legalább 40 ezer fiatalnak kell garanciát biztosítaniuk, azaz bértámogatással segíteni elhelyezkedésüket vállalkozásoknál, vagy biztosítani számukra piacképes szakképesítés megszerzését. A hároméves program első évének végéig a kitűzött cél több mint fele teljesült, 23 ezer fiatal számára biztosították a garanciát - emelte ki az államtitkár.
Az Ifjúsági Garancia Rendszer része a fiatalok vállalkozóvá válását segítő program, valamint az idei év első félévében meghirdetendő gyakornoki program is. Ez utóbbi keretében azok a kis- és középvállalkozások kaphatnak majd támogatást, amelyek vállalják, hogy 25 év alatti, szakképesítéssel rendelkező pályakezdőt alkalmaznak.
Pákozdi Szabolcs, az Országos Foglalkoztatási Közhasznú Nonprofit Kft. (OFA) ügyvezető igazgatója a rendezvényen elmondta, a Vállalkozz itthon, fiatal! program első részében felkészítik a 18-25 éves, a felsőfokú végzettségű pályakezdők esetén 25-30 éves fiatalokat üzleti tervük elkészítésére.
A második komponens keretében juthatnak a 3 millió forintos tőkéhez, 10 százalékos önrész mellett.
Az előző program során 3500 fiatal szeretett volna bekapcsolódni csak a központi régióban. A kiválasztási eljárások után közülük 347-en kerültek be a képzésbe, és végül csaknem 200 vállalkozás jutott pénzügyi támogatáshoz a közép-magyarországi régióban. A jelenlegi program során a központi régióban mintegy kétezer fiatal jelentkezését várják, 500 jelentkezőnek szeretnék biztosítani a bekapcsolódás lehetőségét a képzési programba, és legalább 330-an kaphatnák meg a pénzügyi támogatást; a rendelkezésre álló keret itt 1 milliárd forint - közölte Pákozdi Szabolcs.
MTI/Újbuda